Birleşik Krallık’ta hükümet, Bitcoin ve diğer alternatif kripto para birimlerinin oluşturabileceği potansiyel riskleri incelemek üzere yeni bir araştırma başlatıyor.

Birleşik Krallık Maliye Bakanı John Glen tarafından yapılan açıklamada, “Önümüzdeki dönemi kapsayan FinTech stratejimiz çerçevesinde, Mali Yürütme Kurulu (FCA) ve Bank of England’in bu konuları daha derinlemesine incelemesi için çalışma başlatacağız. Birleşik Krallık, FinTech çalışmaları için dünyadaki en iyi yer ve benim görevim bunun kalıcı olmasını sağlamak.” diye konuştu.

Reuters haberine göre Londra’da gerçekleşen Innovate Finance konferansında konuşan John Glen, özellikle kripto para patlamasının ortaya çıkardığı endişelere değindi. Londra’nın FinTech araştırmaları ve Blockchain teknolojileri alanında dünyanın öncü merkezi olarak konumunu korumak istediklerini kaydeden Glen, 2017 yılında Birleşik Krallık’ta FinTech sektörünün 1,3 milyar Pound yatırım ile rekor büyüme gösterdiğini ifade etti.

FinTech projeleri dışarıdan gelen yatırımların itici gücü oluyor

Londra ve ülke genelinde alınan bu rekor yatırımın yarısından fazlası, ülke dışından geliyor. Bu da İngiliz otoritelerinin Blockchain projelerine bakış açısını olumlu yönde değiştiriyor. Özel sektörün yanı sıra, Bank of England da kripto para birimlerine karşı olumlu yaklaşan bir merkez bankası olarak dikkat çekiyor.

İngiltere Merkez Bankası bankacılık ödemeleri ve mali esneklik yürütme direktörü Andrew Hauser, geçtiğimiz yılın ekim ayında yaptığı açıklamada, Haziran 2016’dan bu yana banka olarak FinTech ekosistemi için hızlandırma projeleri yürüttüklerini açıklamıştı. Hauser, Merkez Bankası ana amaçlarının FinTech ekosistemindeki tüm ürünlere, son kullanıcılar açısından aşinalık getirmek olduğunu söyleyen Hauser, ikinci hedeflerinin ise dağınık defteri teknolojisine olan ilginin artması için politikalar geliştirmek olduğunu vurgulamıştı.