IBM’in hafta başında duyurduğu “dünyanın en küçük bilgisayarı,” bir tuz zerresinden daha küçük boyutlara sahip olacak ve Blockchain teknolojisini kullanacak.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre, küçük ebatları sayesinde her gün kullanılan nesnelerin içine kolaylıkla dahil edilebilecek olan bu yeni bilgisayar, nesne ve cihazların takibinde kullanılacak.

IBM, gelecek 5 yıl içinde gerçekleşecek teknolojik inovasyonları her yıl güncelleyerek “5 in 5” adı bir raporda detaylandırıyor. Las Vegas’ta düzenlenen IBM Think 2018 konferansının ilk gününde yayımlanan bu yılki raporda, IBM Araştırma Şefi Arvind Krishna, Blockchain’in olası bir uygulamasını örneklendirdi: “Önümüzdeki beş yıl içinde, bir tuz zerresinden daha küçük bilgisayarlar gibi kriptografik çapalar, her gün kullandığımız nesne ve aygıtlara eklenecek.”

Bu bilgisayarların, Blockchain’in dağıtık defter teknolojisiyle birlikte kullanılacağına değinen Krishna, böylelikle ilgili nesnenin meydana getirildiği andan, müşterinin eline geçtiği ana kadar orijinalliğini korumasının sağlanacağını ifade etti.

IBM Blockchain çalışmalarında vites yükseltiyor

Blockchain söz konusu olduğunda IBM işin teknoloji tarafında yıllardır çalışıyor. Coin Telegraph haberine göre tedarik zinciri güvenliği pazarındaki rekabet hızla artarken, IBM’in geliştirdiği nano çip, 1990’lı yılların başındaki tam tekmil bir bilgisayarın sağladığı bilgi işlem gücünü temin ediyor.

Geçtiğimiz yılın son aylarında IBM; Blockchain tabanlı ticaret finansmanı platformu kurmak için UBS, Bank of Montreal, CaixaBank, Commerzbank ve Erste Group ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. JPMorgan Chase ve Barclays ise, IBM tarafından geliştirilen kuantum bilgisayar IBM Q’nun erken erişim projesine katılan ilk iki banka olmuştu.