G20 gözlemcileri kripto paraları finansal istikrar için riskli bulmadı

20 Mart 2018
266 Görüntüleme

Kripto paralar, dünya ekonomisine yön veren G20 ülkelerine göre henüz finansal istikrarı tehlikeye sokacak boyutta değil.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar üzerine hemen her ülkede çok sayıda kurum ve yöneticiden risklere karşı önlem alınmalı çağrısı yapıldı. Bununla birlikte kripto paralara dair her resmi açıklama aynı yönde değil.

Finextra’nın haberine göre G20 gözlemcileri, kripto paraları baskı altına alacak anlaşmaların gerekli olmadığını belirtti. Özellikle Bitcoin’de yaşanan hızlı yükseliş ve düşüşler sonrası yatırımcıların korunması amacıyla çeşitli düzenleme çağrıları yapılmıştı. Bu çağrılardan bazıları doğrudan G20 ülkelerinin düzenleyici kurumları tarafından da dile getirilmişti.

Yayınlanan haberde bununla ilgili bir fikir birliği olmadığına da değiniliyor. İngiltere’nin mali otoritesi FSB’nin dönem başkanlığı kapsamında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mart Carney, yeni düzenlemeler için G20 ülkelerinin maliye bakanlarına ve merkez bankası yöneticilerine bir mektup yazarak, kripto paraların şu an için küresel finansal istikrar için risk teşkil etmediğini kaydetmişti.

Bu hafta düzenlenen Buenos Aires’teki G20 toplantısı öncesinde yayınlanan bu mektupta, kripto paraların daha yaygın bir şekilde kullanılması veya finansal sistem düzenlemeleriyle bağlantılı olması durumunda bu değerlendirmenin değişebileceğinden de bahsediliyor.

FSB, konuyla ilgili olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin finansal istikrar etkisini tespit etmek için yeni metrikler belirleyeceğini de açıkladı. Birleşik Krallık Maliye Bakanı, Londra’da düzenlenen Inovate Finance konferansında da konuyu gündeme getirmiş ve riskleri tespit için yeni bir araştırma başlatacaklarını dile getirmişti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
68 görüntüleme
Genel
68 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.