Kripto paralar, dünya ekonomisine yön veren G20 ülkelerine göre henüz finansal istikrarı tehlikeye sokacak boyutta değil.

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar üzerine hemen her ülkede çok sayıda kurum ve yöneticiden risklere karşı önlem alınmalı çağrısı yapıldı. Bununla birlikte kripto paralara dair her resmi açıklama aynı yönde değil.

Finextra’nın haberine göre G20 gözlemcileri, kripto paraları baskı altına alacak anlaşmaların gerekli olmadığını belirtti. Özellikle Bitcoin’de yaşanan hızlı yükseliş ve düşüşler sonrası yatırımcıların korunması amacıyla çeşitli düzenleme çağrıları yapılmıştı. Bu çağrılardan bazıları doğrudan G20 ülkelerinin düzenleyici kurumları tarafından da dile getirilmişti.

Yayınlanan haberde bununla ilgili bir fikir birliği olmadığına da değiniliyor. İngiltere’nin mali otoritesi FSB’nin dönem başkanlığı kapsamında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mart Carney, yeni düzenlemeler için G20 ülkelerinin maliye bakanlarına ve merkez bankası yöneticilerine bir mektup yazarak, kripto paraların şu an için küresel finansal istikrar için risk teşkil etmediğini kaydetmişti.

Bu hafta düzenlenen Buenos Aires’teki G20 toplantısı öncesinde yayınlanan bu mektupta, kripto paraların daha yaygın bir şekilde kullanılması veya finansal sistem düzenlemeleriyle bağlantılı olması durumunda bu değerlendirmenin değişebileceğinden de bahsediliyor.

FSB, konuyla ilgili olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin finansal istikrar etkisini tespit etmek için yeni metrikler belirleyeceğini de açıkladı. Birleşik Krallık Maliye Bakanı, Londra’da düzenlenen Inovate Finance konferansında da konuyu gündeme getirmiş ve riskleri tespit için yeni bir araştırma başlatacaklarını dile getirmişti.