Zurich, müşterilerinden gelen hasar bildirimlerini chatbot üzerinden almaya başladığını duyurdu.

Chatbot’lar finans ve perakende sektörlerinde yaygınlığını artırıyor. Bugüne kadar bilgilendirme dışında sigorta sektöründe çok fazla ön planda olmayan bu teknoloji, sektöre özel chatbot çözümleri sunan İngiltere merkezli SPIXII’nin Zurich ile yaptığı anlaşmayla yine ortaya çıktı.

Zara adı verilen chatbot’un sunduğu en önemli avantajlardan biri müşterilerden basit tipteki, acil olmayan ev ve araçlarla ilgili hasar bildirimlerini doğrudan alabilmesi. İlk etapta pilot bir çalışmayla duyurulan Zara, Zurich müşterilerinin 7/24 kolayca bilgi alıp verebilecekleri, uzun formlar doldurmaya gerek bırakmayan yapısıyla dikkat çekiyor. Toplanılan bilgiler ise doğrudan Zurich personeline hazır bir şekilde iletiliyor ve ilgili personelin o işlem için ek çaba sarf etmesine gerek bırakmıyor. Zurich’in Zara ile ulaşmak istediği hedefin ise 24 saati bulabilen talep yanıtlama süresini 3 saate indirebilmek olduğu belirtiliyor.

Chatbot’u tasarlarken müşteriler hakkında olabildiğince fazla bilgi toplamaya odaklandıklarını belirten SPIXII’nin CEO’su ve Kurucu Ortağı Renaud Million, sonucun olabildiğince empatik, müşteri odaklı ve verimli olmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade ediyor. Vizyonlarını %100 sigortalı bir dünya olarak belirlediklerini kaydeden Million, Zürich ile entegrasyonu kısa sürede gerçekleştirdiklerini açıklıyor.

2016 yılında kurulan ve InsurTech dünyasının tanınmış isimlerinden Spiros Margaris’in de en umut veren InsurTech girişimleri arasında gösterdiği SPIXII, geliştirdiği chatbot’u teknolojik yetkinlikler dışında davranış bilimi ve nöroekonomi bilgileriyle de güçlendirilmiş.