İngiltere Financial Conduct Authority (FCA), 2016 yılından bu yana ülkede başarıyla devam eden Sandbox uygulamasını küresel ölçekte genişletmeye karar verdi.

19-20 Mart tarihlerinde Londra’da düzenlenen Innovate Finance Global Summit esnasında FCA yönetim kurulu üyesi ve Strateji ve Rekabet Direktörü Christopher Woolard yaptığı konuşmada, şirketlerin küresel çapta bir Sandbox uygulamasına ihtiyaç duyduğunu belirtti ve bunun gerçek anlamda küresel büyüme için önemli olduğunu belirtti.

Woolard’a göre, Blockchain şirketleri ve girişimleri de dahil olmak üzere Birleşik Krallık’ın 2016 yılında uygulmaya sunduğu Sandbox içinde yer alan şirketlerin yüzde 90’ı başarıyla çıkış sağlayarak piyasaya açıldılar. Bu noktada küresel standartlara yönelik bir uygulama sayesinde FinTech girişimlerinin AML ve KYC gibi alanlarda gereksiz yatırımlarının önünün alınabileceği ve daha düşük maliyetli test ortamında başarılı olanların hızlıca küresel pazara girmesi hedefleniyor.

Woolard şu iafadeleri kullandı, “Gelecek haftadan itibaren, Avrupa, ABD ve Uzak Doğu’daki ilgili düzenleyicilerle çalışmaya başlıyoruz. Küresel bir sandboxa katılmak yenilikçi fikirlerin test edilmesi için büyük öneme sahip.”

 

Küresel bir Sandbox uygulamasının aynı zamanda farklı ülkelerdeki düzenleyici kurumların işbirliği ile kara para aklama ve uluslararası yasa dışı faaliyetlere ait finansal akışın da denetlenmesi ve önünün alınması için yeni fikirlerin ve ürünlerin ortaya çıkmasını hızlandıracağına inanılıyor.

Türkiye’deki düzenleyici kurumların ise henüz uygulamaya aldığı bir Sandbox ortamı bulunmuyor.

Sandbox düzenlemeleri Asya’da FinTech’i ateşliyor