2015’te kurulan ve geçtiğimiz yıl aldığı yüklü yatırımla milyar doların üzerinde bir değere ulaşan OakNorth’un hedefinde Çin pazarı var.

Başarılı start-up’lar için kullanılan pek çok sıfat var: İlk altı ay sonunda ayakta kalabilme, belirli bir müşteri sayısına erişme, yeni yatırımlar alarak büyüme ve ülke dışına çıkarak global oyuncular arasına katılma gibi. Ancak bu yeni girişimlerin pek azı istedikleri gelişimi gösterebiliyor ve bazıları hayal kırıklıklarından oluşan bir tecrübe birikimiyle kepenk kapatıyor.

Bununla birlikte peri masalını andıran öyküler de yok değil. Bunlardan biri olan İngiliz dijital banka OakNorth, 2015 yılında kurulduktan sonra hızlı bir büyüme gerçekleştirdi. Regülasyonlara uyumlu bir yapı kuran ve bankacılık lisansı alarak kredi taleplerini karşılayan OakNorth, sadece iki yıl içinde 800 milyon sterlinin üzerinde kredi vermişti. Şirket, aynı zamanda geçen yılı vergi öncesi yaklaşık 15 milyon dolarlık bir kâr ile kapatarak adından söz ettirdi. 2017’yi bir hayli başarılı geçiren şirket uluslararası yatırımcılardan aldığı yatırımla da piyasa değerini 1 milyar doların üzerine çıkartmayı başarmış ve ‘unicorn’ unvanını almıştı.

“Çin’e gireceğiz, sadece zaman meselesi”

OakNorth’un CEO’su Rishi Khosla, CNBC’ye verdiği bir röportajda manşetlerden inmeye pek niyetli görünmeyen şirketinin yakın gelecek planlarını açıkladı. Çin’e mutlaka gireceklerini belirten Khosla, bunun için belirsiz tek konunun giriş tarihi olduğunu belirtti. Şartlar ne olursa olsun bu ülkede yer almak istediklerini ifade eden Khosla’nın bu hedefinin arkasında ise kuşkusuz Çin’in dünyanın en büyük FinTech şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapması ve ülkede yaşayanların FinTech temelli hizmetleri hızla benimsemesi bulunuyor.

Khosla’nın açıklamalarına göre şirketin global marka olma yolunda hedeflediği tek ülke Çin değil. Halen ABD, Kanada, İspanya, İtalya, Almanya, Singapur, Güney Afrika ve Avustralya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeye giriş için görüşmelerin sürdüğünü ifade eden Khosla, bu ülkelerin bazılarında ofisler kurduklarını da kaydediyor.

OakNorth’un genişleme stratejisi

Şirket, geliştirdiği teknoloji platformu ACORN’u diğer ülkelerdeki bankalara lisanslayarak uluslararası yayılımını sürdürüyor. Bu platform, KOBİ’ler için kredi optimizasyonu sağlamak için büyük veri analizi ve makine öğrenimi destekli yapay zekadan faydalanıyor.

ACORN’un maliyet verimliliği sağlarken talebe özel ısmarlama yaklaşımlar sunmayı sağladığına vurgu yapan Khosla, rakipler konusunda herhangi bir endişe duymadıklarını, kendi hedefleri doğrultusunda ilerlediklerini ifade ediyor.

Şirketin güncel piyasa değeri Mart 2018 itibariyle 1.4 milyar dolara ulaşmış durumda. Şirketin Çin pazarına giriş yapması kuşkusuz bu değerin daha da yükselmesini sağlayacak.