Google, mobil ödeme platformu Tez’i yakın bir gelecekte Hindistan dışındaki ülkelere genişletmeyi planladığını duyurdu.

Google Tez, mobil ödeme devleri Alibaba ve Paytm ile rekabet etmek için Eylül 2017’de piyasaya sürüldü. İlk olarak Hindistan’ın doğru bir test sahası olduğunu düşünen Google tarafından bu ülkede servise sokulan Tez, doğrudan bir kullanıcının banka hesabına bağlanıyor ve ülkedeki Birleşik Ödemeler Arayüzü (UPI) ile çalışıyor. Bu sayede Google Tez ülkede UPI destekleyen herhangi bir banka ile entegre olabiliyor.

Google Tez temel olarak para transferi yanı sıra, sahtekarlığı veya siber saldırıları da önlemek için tasarlanmış bir yapıya sahip ve her zaman aktif bir güvenlik özelliği olan Tez Shield isimli yapıyı kullanıyor.

PYMTS’ın haberine göre Tez Hindistan’da şu ana dek 14 milyon müşteri kazandı ve artık yeni pazarlara açılması hedefleniyor. Detaylar ise önümüzdeki birkaç ay içinde şekillenecek.

Google, Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika’yı, “Gelecek Milyar Kullanıcı” kazanma hedefindeki ana bölgeler olarak belirlemiş durumda. Bu çerçevede gelişmekte olan finansal teknolojiler göz önüne alındığında şirket açısından düşük kredi kartı penetrasyonuna sahip ve NFC çözümlerinin yaygın şekilde kullanılabileceği ülkeler, Google için en cazip olanlar.

Hindistan, Google Tez için başarılı bir test sahası oldu