Amerika kıtasındaki ülkelere özel hizmet veren Inter-American Development Bank (IDB), kıtadaki FinTech Sandbox uygulamalarını değerlendiren bir rapor yayınladı.

Sandbox uygulamları üzerine uzun süredir farklı haberler ve değerlendirmeler sunuyoruz. Finans sektöründe yenilikçiliği teşvik etmek için ilk olarak Birleşik Krallık’ta FCA tarafından başlatılan Sandbox uygulamaları artık dünyanın farklı ülke ve bölgelerinde kullanılıyor. Hatta İngiltere Sandbox uygulamalarını küresel ölçüde büyütmek için gayret gösteriyor.

IDB raporuna göre, FinTech Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde güç kazanıyor. Şimdiden bölgede 700’den fazla FinTech var. Bu FinTech’lerin yüzde 32,7’si Brezilya’da, yüzde 25’i Meksika’da, yüzde 11,9’u Kolombiya’da, yüzde 10.2’si Arjantin’de ve yüzde 9.2’si Şili’de faaliyet gösteriyor. Bu FinTech firmalarının hedefinde ise hiç bankacılık hizmeti kullanmayan veya erişimi kısıtlı olan nüfusa hizmet götürmek.

IDB’nin yayınladığı raporda Sandbox ortamının bu FinTech’lere hükümet desteği sağlayacağını ve bunun başarıda hayati önem taşıdığı belirtiliyor. Politika yapıcıların sağlam bir FinTech ekosistemi oluşturması gerekiyor deniliyor ancak “Başarı kesin bir sonuç değil” ifadesine de yer veriliyor. Düzenleyicilerin mevcut çerçevelerin dışında düşünmesi ve bazı riskler üstlenmeye istekli olmalı ifadelerine yer veriliyor.

İlili raporu buradan indirebilirsiniz.