Bristol, İngiltere’nin temassız ödeme lideri

17 Nisan 2018
256 Görüntüleme

Temassız ödeme her ülkede yükselişini sürdürüyor. İngiltere özelinde baktığımızda ise liderliği beklenenin aksine Londra değil, Bristol almış durumda.

Ödeme hizmetleri sağlayıcısı Paymentsense tarafından yapılan bir çalışma, İngiltere’deki kart kullanımını ve temassız ödeme tercihlerini ortaya çıkardı. 2017 yılının tümünü kapsayan araştırma, tüketicilerin aklında olan riskleri de ortaya çıkardı.

2016 yılında üç katlık bir artışla daha fazla tercih edilmeye başlanan temassız ödemenin, 2026 yılına gelindiğinde yapılan tüm ödemelerin yüzde 27’sine çıkması bekleniyor. Bu adı konulmamış yarışta önde olan şehir ise beklentilerin aksine FinTech’in global merkezlerinden biri olan Londra değil, Bristol oldu.

Ülke genelindeki 2 bin kart kullanıcısı ile yapılan görüşmeler sonucu oluşan çalışmaya göre Bristol, ülke içindeki kartlı harcamaların yaklaşık yüzde 3’ünün gerçekleştiği şehir olmasına karşın, temassız ödeme ile yapılan alışverişlerde yüzde 60’a yaklaşan bir oranla liderliği aldı. Tüm kartlı harcamaların yüzde 20,3’ünün gerçekleştiği Londra ise yüzde 57 ile ikinci sırayı aldı.

Araştırmanın ilgi çekici sonuçlarından biri de ilk 10’daki şehirlerin 8’inde temassız ödemenin yüzde 50’nin üzerinde bir paya sahip olması. Bristol, Londra, Brighton, Hull, Birmingham, York, Leeds, Nottingham, Oxford ve Northampton’dan yalnızca son ikisi yüzde 48’lik oranla yüzde 50 barajının altında kalmış durumda.

İngilizlerin yüzde 46’sı kart güvenliğinden endişeli

Araştırmaya katılanların yüzde 80’i temassız ödeme dahil kartlı işlemleri en sevdikleri ödeme şekli olarak tanımlıyor. Bununla birlikte yüzde 46’lık bir kesim, bu işlemlerin güvenli olup olmadığı konusunda endişeli olduklarını ifade ediyor.

Genç kesim, teknolojiyle daha içiçe olmasının da etkisiyle temassız ödemenin daha popüler olduğu yaş grubu. 18 – 24 yaş aralığındakilerin yüzde 41’i temassız ödemenin en sevdikleri yöntem olduğunu söylüyor. Bununla birlikte 55 yaş üstündekilerde bu oran yüzde 10’un altında kalıyor.

Otoparklar öncelikli

Araştırmaya katılanların neredeyse yarısı otoparkların kartlı ödemeleri kabul etmesini istediklerini ifade ediyor. Bunu, yüzde 42 ile toplu taşıma ve yüzde 40 ile taksiler takip ediyor. Araştırmaya dair yorumlarda dikkat çekilen bir konu daha var: Eğer işletmeler temassız ödeme desteği sunmazsa müşterilerin yüzde 30’u bu hizmeti veren yerlere gidecek.

Aşağıdaki görsele tıklayarak interaktif haritaya ulaşabilir ve şehir bazındaki kartlı kullanım ve temassız ödeme oranlarını inceleyebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı
FinTech
78 görüntüleme
FinTech
78 görüntüleme

Röportaj: Halil Karaköse – subscrEASY Kurucu Ortağı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

SaaS firmaları için geliştirilmiş abonelik ücretlendirme, yönetimi ve tekrarlı tahsilat uygulaması olan subscrEASY'nin kurucu ortağı Halil Karaköse ile subscrEASY'nin sunduğu…

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı
Genel
101 görüntüleme
Genel
101 görüntüleme

BKM 2018 yılı ilk 6 aylık verileri açıkladı

yazar05 - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini paylaştı. Yılın ilk yarısında kartlı ödemelerin %20 büyüdüğü görülüyor. Finansal okuryazarlıktaki…

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi
Genel
68 görüntüleme
Genel
68 görüntüleme

Hong Kong yönetiminden açık bankacılık hamlesi

Melih Çelik - 19 Temmuz 2018

Hong Kong’un finans sektöründeki regülatör kurumu HKMA, bankacılık sektörüne yönelik olarak açık API servisini devreye aldığını duyurdu. Son dönemde FinTech…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.