UBS tarafından fonlanan ve IBM iş birliğiyle devreye geliştirilen Batavia adlı Blockchain tabanlı ticari finansman platformu, kurumsal müşteriler arasında ilk sınır ötesi işlemi başarıyla tamamladı.

Önceki yapılan resmi duyuruya göre, pilot çalışma kapsamında finansmanın uçtan uca tüm döngüsü Blockchain platformu üzerinde gerçekleşti. Sözleşmeler otomatik olarak hazırlandı ve ödemeler tamamlandı. Tüm süreçler akıllı sözleşmelerle yapıldı ve işlemlerin tamamı da Blockchain üzerinde tutuldu.

CoinDesk haberine göre pilot projede iki ayrı ticaret gerçekleştirildi. Bunlardan ilki, Almanya’dan İspanya’ya araç satışı oldu. İkinci işlem ise Avusturya’dan İspanya’ya yapılan tekstil hammadde satışıydı. Tedarikçiler, alıcılar ve işlemi yapacak finans kuruluşları aynı platform üzerinde buluştu.

Pilot test tamam, sırada sektörel açılım var

İlk olarak 2016 yılında Sibos Bankacılık Konferansı’nda UBS tarafından duyurulan Batavia, IBM’in Blockchain altyapısı üzerine kuruldu. Bank of Montreal (BMO), CaixaBank, Commerzbank ve Erste Group gibi bir dizi büyük bankanın katılımıyla teknolojik gelişimini sürdüren Batavia, pilot testin başarıyla tamamlanmasının ardından yeni finansal kuruluşlara ve FinTech girişimlerine kapılarını açmaya hazırlanıyor.

Batavia, ticari işlemlerin baştan sona izlenmesini sağlayacak bir yapı sunuyor. Depodaki ürünün kaydının oluşmasından, nakliye sürecine ve teslimat noktasına erişmesine kadar geçen tüm süreçlerin Blockchain altyapısıyla takip edilmesi Batavia sayesinde mümkün kılınıyor. Yapılan işlemlerin kendiliğinden sisteme işlenmesinin dışında, ödemelerin de otomatik biçimde gerçekleşmesi için altyapı hazırlanmış bulunuyor.