İngiltere’de 18 farklı tüketici birliği, açık bankacılık hizmetlerindeki önceliklerini listeleyen bir manifesto yayınladı.

Dün, İngiltere’deki FinTech şirketlerinin 250 kadarının üye olduğu Innovate Finance tarafından yetkin personel ihtiyacının karşılanması için hükümete bir çağrı yapılmıştı. Sektörün gelişimini sürdürebilmesi için FinTech sektöründe çalışacak yabancı çalışanlara yönelik kolaylık getirilmesini talep eden açıklamanın ardından bugün de tüketici cephesinden bir açıklama geldi.

Ülkedeki 18 farklı tüketici birliğinin ortak imzasıyla yayınlanan açıklama, open banking yani açık bankacılık kapsamındaki çalışmalar ve hizmetler için tüketicilerin taleplerini özetliyor. Finextra’nın haberine göre bu 18 kurum arasında AgeUK, Citizens Advice, the Money Advice Trust, Money and Mental Health Policy Institute ve StepChange Debt Charity gibi finans sektörü içinden ve dışından oluşumlar da bulunuyor.

Açık bankacılık standartları ile hizmetlerinin tüketicilerin taleplerine göre değerlendirilmesinin istendiği manifesto, bunun için beş ön koşuldan oluşan bir listeyi içeriyor. Listelenen maddeler ve talepler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Açık bankacılık, finansal katılımı teşvik eden ve herkes için daha kullanışlı, uygun fiyatlı ve anlaşılabilir finansal hizmetlere erişimi kolaylaştıran bir güç olmalıdır.
  • Sunulan hizmetler, insanların beklentilerini karşılamalı; ödeme şekilleri ve kişisel verilerin nasıl kullanıldığı net bir şekilde belirtilmelidir. Açık bankacılık hizmeti sunanlar, müşterilerinin kişisel verilerine, kimlik bilgilerine ve istedikleri yaşam tercihlerini tercih etme seçeneklerine saygı duymalıdır; hizmetlerini buna uygun olarak kurgulamalıdır.
  • Açık bankacılık, insanlara hesaplarına erişimi kontrol etmek ve verilerini kullanma yetkisini eksiksiz bir şekilde sunmalıdır. Kişiler, herhangi bir cezaya maruz kalmadan hesaplarını paylaşmayı durdurmalı ya da kapatabilmelidir.
  • Açık bankacılık, güvenilir ve olabildiğince güvenli olmalıdır.
  • Kişiler, kimlikleri ve tasarrufları global ölçekte güvenli olmalıdır. Tüketiciler riski taşıyan taraf olmamalıdır. İşlerin ters gitmesi durumunda yardım ve tazminat için basit, ücretsiz ve hızlı erişim hakkına sahip olunmalıdır.

Manifestoyu imzalayan kurumlardan Finance Innovation Lab Program Başkanı Marloes Nicholls, açık bankacılığın finans sektörünün görünen yüzünü değiştirebileceğini belirtiyor. Nicholls bununla birlikte, “Açık bankacılık yoluyla toplumdaki herkese yardım edilmesini istiyorsak saf rekabetin ötesine geçmemiz gerekiyor.” yorumunu yapıyor. Nicholls, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu manifesto, açık bankacılığın müşterilere sunabileceği potansiyeli göstermekte. Eğer faydaları en üst seviyeye çıkarmak ve açık bankacılığın tuzaklarından kaçınmak istiyorsak sivil toplum ve FinTech’ler arasında çok daha fazla işbirliğine ihtiyacımız var.”