Güney Kore yetkilileri, kripto parayı finansal varlık olarak sınıflandırmayı ve kripto ekonomi üzerindeki sıkı denetimleri gözden geçirmeyi planlıyor.

FinTech alanında attığı olumlu adımlara rağmen, kripto para birimlerine karşı spekülatif yapıları nedeniyle temkinli yaklaşan Güney Kore otoriteleri, bugüne kadar Bitcoin ve diğer dijital paraları “finansal olmayan varlıklar” şeklinde kategorize ediyordu. Ancak G20’nin kripto para politikalarının yönetimi konusunda belirlediği Temmuz 2018 son tarihi yaklaştıkça, Güney Kore de bu tavrını yumuşatma kararı aldı.

CCN haberinde, Güney Kore’nin kripto ekonominin olumlu yanlarına yoğunlaşacağı öngörüsü yer alırken, Korea Times haberi de ülkenin finansal otoritesi Financial Supervisory Services’in (FSS), G20’nin müşterek tutumunu kabul ettiğini belirtiyor. Bu da Kore’de kripto para politikalarının değişeceği anlamına geliyor.

FSS’nin yeni yöneticisi Yoon Suk-heun yakın dönemde yapılan bir kurum içi araştırma sonucunda kripto paraların olumlu yönlerinin ortaya çıkarıldığını, yasal mevzuatın buna göre yakın dönemde yeniden şekillenebileceğini belirtmişti. FSS’nin henüz geçtiğimiz yılın eylül ayında ülke genelinde ICO’ların yasaklanması yönünde karar alan kurum olduğu düşünülürse, birkaç ay içinde yaşanan bu eksen kayması G20 öncesi adımların olumlu yönde atılacağını gösteriyor.

Yasal otoriteler bir tarafa, Güney Kore halkı da FinTech ve Blockchain gibi teknolojilere yakın ilgi gösteriyor. Henüz geçtiğimiz ay Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’e resmi olarak gönderilen dilekçede, ilk olarak ülkedeki Blockchain ve kripto para düzenlemelerinin yeniden gözden geçirilmesi istenmişti.