Ödeme platformu Adyen, hisselerini Euronext Amsterdam’da halka arz etmeyi planladığını doğruladı. Şirketin halka arz sonrası değerleme beklentisiyse 9 milyar Euro seviyesinde.

Hollanda merkezli ödeme platformu Adyen, şirketin değerini 9 milyar Euro’ya yükseltecek bir halka arz sürecini başlatmayı hedefliyor. Şirketin hissedarları, kendi hisselerini Hollanda başta olmak üzere çeşitli bölgelerden kurumsal yatırımcılara tahsisli satış yöntemiyle satacak. Adyen hissedarları, halka arz sürecinde şirketin toplam hisselerinin yaklaşık yüzde 15’ini satmayı planlıyor.

Büyük bir yolculuğun henüz ilk aşamalarında olduklarını belirten Adyen Kurucu Ortağı ve CEO’su Pieter van der Does, “İşimizin odağında halen yeni işlevleri Adyen’e eklemek ve işletmelerin büyümesine destek olmak var. Bu teklif bize şirketimizi inşa etme yolculuğunda özgürlük sunarken, hissedarlarımıza da likidite imkanı tanıyor.

Adyen 2017 yılını nasıl geçirdi?

Halka arz planlarıyla birlikte mevcut finansal durumu hakkında da açıklama yapan Adyen, 218 milyon Euro gelir elde ettiği 2017 yılında gelirlerini önceki yıla oranla yüzde 38 artırdığını duyurdu. Platformda gerçekleştirilen işlemlerin toplam hacmi ise 2017 yılında 108 milyar Euro’ya ulaştı. Sadece bir yıl önce, bu tutar 66 milyar Euro seviyesindeydi.

Adyen’in 2018 yılına iyi başladığını söylemek mümkün. Şubat ayında eBay, ana ödeme işlemleri sağlayıcısı olarak PayPal yerine Adyen ile çalışmaya başlamıştı. Çin’in en yaygın ödeme çözümlerinden WeChat Pay’in Avrupa’daki iş ortağı olan FinTech şirketinin müşterileri arasında Uber, Netflix, Facebook, Spotify ve Vodafone yer alıyor.