Salaam Gateway tarafından yayımlanan yeni infografik, FinTech denince akla gelen teknoloji ve sektörlere ışık tutuyor.

Konu finansal teknolojilerden, yani ‘FinTech’ten açıldığında farklı uzmanların, farklı teknolojileri ya da hizmetleri FinTech başlığı altında değerlendirdiğini görüyoruz. İşin aslı, finansal teknolojiler başlı başına bir sektör olmamakla birlikte, finanstan ödeme teknolojilerine, sigortacılıktan varlık yönetimine kadar pek çok sektörde boy gösteren yeni bir fenomeni tarif ediyor.

Salaam Gateway’de Leighton Cosseboom imzasıyla yayımlanan yeni bir infografik, FinTech’i mümkün olduğunca geniş bir ölçekte açıklamayı amaçlıyor. “Süreçlerin içine internetin de dahil olduğu ve bir çeşit para akışını barındıran her şeye FinTech demek mümkün” diyen Salaam Gateway, “FinTech nedir?” sorusuna herkesin farklı bir yanıtı olduğunu vurguluyor.

FinTech için sekiz ana başlık

İnfografikte görebileceğiniz üzere, “FinTech’in farklı türleri neler?” sorusuna sekiz maddelik bir yanıt vermek mümkün. FinTech denince ilk akla gelen ödeme işlemleri ve dijital bankaların yanı sıra, sigortacılık teknolojilerini ele alan InsurTech, kitle fonlama ağırlıklı alternatif finans ve finansal hizmetlerin yasal mevzuata uygunluğunu denetleyen teknolojileri ifade eden RegTech grafikte ilk dikkat çekenler.

Yüksek dalgalanmaları ve anonim işlem yapılması nedeniyle pek çok sektörün (ve ülkenin) mesafeli durduğu kripto paralar ve bunun altyapısını oluşturan Blockchain teknolojisi bir diğer ortak başlığı oluşturuyor. Kurumsal araçlar ve yazılımlar başlığında hizmet olarak yazılım (SaaS) ve bulut tabanlı POS (Cloud POS) teknolojileri yer alıyor. Danışmanlık ve kişisel finans uygulamaları arasında ise karşılaştırma, yönetim ve yapay zeka alt başlıkları dikkat çekiyor.