Samsung’un bilgi teknolojilerine odaklı alt şirketi Samsung SDS, yeni duyurduğu dijital finans platformunda Blockchain ve yapay zeka teknolojilerinden güç alacak.

Daha önce tedarik zincirinde verimlilik ve tasarruf için dağıtık defter teknolojilerinden faydalanacağını açıklayan Samsung SDS; bu kez de Nexfinance adlı Blockchain tabanlı yeni dijital finans platformunu tanıttı. Dijital kimlik yönetiminden, finansal danışmanlığa ve otomatik sigorta ödemelerine kadar pek çok hizmet sunacak olan bu yeni platformda finansal işlemler için yapay zeka kullanılırken, dijital kimlik için kişisel bilgilerin güvence altına alınması Blockchain ile sağlanacak.

Açık kaynaklı yapısıyla, üçüncü parti çözümler için de kapı aralayan Nexfinance platformu hakkında Seul’deki bir basın toplantısında açıklama yapan Samsung SDS yetkilileri, kurdukları platformun yeni IT teknolojileri ve çeşitli harici çözümler için kolayca uygulama geliştirilebilecek bir yapıda olacağını ifade etti ve ekledi: “Böylelikle finans kuruluşları hızla değişen finansal IT ortamına esnek olarak yanıt verebilecekler. Taklit ve sahtekarlığa karşı en yüksek seviye güvenlik için Blockchain’i baz alan bir ortak doğrulama teknolojisi kullanıyoruz.”

Daha önce Samsung’un kredi kartı sağlayan alt şirketi için bir Blockchain ağı geliştiren Samsung SDS, yakın zamanda da tedarik zinciri maliyetlerini yüzde 20 oranında azaltacak bir teknoloji üzerinde çalıştığını açıklamıştı. Şirket ayrıca geçen Kasım ayında Seul yönetimi ile bir işbirliğine gitmişti. Yine Samsung SDS tarafından geliştirilen, Blockchain tabanlı bir teknoloji olan Nexledger teknolojisi üzerine inşa edilecek uygulamalarla Seul’un küresel rekabette avantaj sağlaması amaçlandı.