Rusya’nın en büyük sosyal medya ağı VKontakte (VK), kendi ödeme platformunu çıkarmaya hazırlanıyor. VK Pay adını taşıyan ödeme hizmeti, VK kullanıcıları arasında işlem yapma olanağı sunacak.

İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, yeterince büyüyen sosyal ağlar da birer ülke gibi idare edilir hale geldi. Çin’de bunun örneğini WeChat ile gördükten sonra, sıra Rusya’da. Rusya’nın Facebook’u olarak da bilinen VK.com, kendi ödeme platformu VK Pay ile kullanıcılarına doğrudan platform üzerinden alışveriş imkanı sağlayacak. Rus kullanıcılara odaklı sosyal ağı her ay 97 milyondan fazla kişi aktif olarak ziyaret ediyor.

Yapılan işlemlerden ilk etapta herhangi bir komisyon almayacağını açıklayan VKontakte, bir yıl içinde ise burada 1,5 milyar dolar değerinde işlemin gerçekleştiği bir pazar yeri oluşturmayı hedefliyor. Platformda kullanıcı başına 200 bin Ruble nakit çekme limiti koyulacağı belirtiliyor.

Peki, kullanıcılar bu ödeme servisini nerelerde kullanabilecek? FinTech Futures haberine göre VK’nin amacı, tıpkı Facebook gibi online bir pazar yeri oluşturmak ve burada iş ortaklarının hizmetlerini satışa sunmak. Listede yer alan hizmetler arasında hava ve demiryolu seyahat biletleri, etkinlik biletleri, yemek siparişi ve hatta eve doktor çağırma hizmeti bile bulunuyor.