Naspers grup çatısı altında faaliyet gösteren online ödeme şirketi PayU, Tel-Aviv merkezli ödeme teknolojileri sağlayıcısı Zooz’u satın aldı.

Reuters haberine göre 80 milyon dolarlık satın alım, iki firmanın bir süredir yaptığı ortak çalışmaların sonucu oldu. Hollanda merkezli PayU, Asya, Merkez ve Doğu Avrupa, Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika’da bulunan müşterilerine online ödeme servisleri sunuyor.

Zooz ise farklı parametreleri analiz ederek işletmelerin birden fazla bankayla iş yapmalarını kolaylaştırıyor. İşletmenin kabul edeceği ödeme esnasında en düşük masraf bedelini belirleyen Zooz, ödeme işlemini doğrudan bu bankaya yönlendiriyor. Zooz 2016 yılında Alman girişim sermayesi Target Global Ventures öncülüğünde düzenlenen oturumda 24 milyon dolar fon toplamıştı. PayTech girişiminin bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 40 milyon doları buluyor.

Zooz Ar-Ge faaliyetlerini büyütecek

Zooz ve PayU’nun geçtiğimiz bir buçuk yıl içinde iş birliği yaptıklarını belirten Reuters haberinde, Zooz’un Ar-Ge merkezini genişletmeyi planladığı ifade ediliyor. Artık PayU bünyesinde çalışacak ödeme teknolojileri sağlayıcısı, gelecek bir yıl içinde 50 yeni uzmana istihdam sağlamayı hedefliyor.

PayU geçtiğimiz aylarda da Almanya’da faaliyet gösteren online kredi servisi Kreditech’e 110 milyon avroluk bir yatırım yapmıştı. Anlaşmaya göre, Türkiye’de de faaliyet gösteren PayU, Kreditech’in azınlık payını satın aldı ve Polonya’da on iki aylık bir pilot program ile satış noktalarında tüketicilere anlık kredi sağladı. Bu süre boyunca 10 milyon Euro’dan fazla kredi verildiğini bildirdi.