Softbank mobil ödemede Blockchain’e geçiyor

13 Eylül 2018
346 Görüntüleme

SoftBank, Synchronoss Technologies ve TBCASoft, Blockchain tabanlı bir mobil ödeme servisi için kavram kanıtlama (PoC) projesine imza attıklarını duyurdu.

Zengin iletişim servisi (RCS) olarak bilinen küresel mesajlaşma standartlarını esas alan yeni projede, TBCASoft’un operatörler arası Blockchain platformu kullanılıyor. Softbank Başkan Vekili Takeshi Fukuizumi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Blockchain tabanlı mobil ödeme servisinin kullanıcılara alışveriş ve seyahat alışkanlıklarında daha fazla esneklik sunacağını öne sürdü. Japonya’da bir iletişim platformu sunan Synchronoss, yılın ilk aylarında hizmete açılan bu platform üzerinden SMS, e-posta ve RCS ile iletişimi destekliyor.

TBCASoft’un telekomün operatörleri arasında mobil ödeme servisi sunan CCPS adlı platformu geliştirmek üzere, Carrier Blockchain Study Group (CBSG) Konsorsiyumu çatısı altında Softbank ile çalıştığı biliniyor.

Kullanıcılara akıllı telefonları üzerinden mağazada, mobilde ya da dijital alışveriş yapma olanağı sunan projenin kavram kanıtlama çalışmalarının başarıyla tamamlandığı belirtiliyor.

Banking Tech haberine göre, geliştirilen yeni platform sayesinde Japonya’da yaşayan bir mobil tüketici, ABD’ye seyahat ettiğinde alışverişlerini Softbank ve Synchronoss ve tarafından desteklenen RCS standardını kullanarak dolar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Aynı mesajlaşma yöntemi sayesinde para gönderip almak da mümkün oluyor.

Softbank bu PoC çalışması öncesinde ödeme teknolojilerinin diğer alanlarına da ilgi göstermişti. Yahoo Japan ve Hindistanlı Paytm ile bir araya gelen banka, PayPay adını taşıyan bir akıllı telefonla ödeme sistemini tanıtmıştı. Sonbahar aylarında hizmete açılması planlanan bu servis, akıllı telefonları kullanarak barkod ile ödeme yapma olanağı sunuyor. Banka bu iş birliği öncesinde de Paytm’e 400 milyon dolar yatırım yaptı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı
FinTech
7 görüntüleme
FinTech
7 görüntüleme

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı

yazar05 - 21 Şubat 2019

MetLife Foundation ve Visa'nın desteği ile gerçekleştirilen Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı. Erken aşama FinTech'lerin başvurularını bekleyen yarışmanın…

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları

yazar05 - 21 Şubat 2019

2018’de FinTech sektöründe yapılan yatırım anlaşmaları bir önceki yıla kıyasla %15 oranında arttı. Miktarlar %120 oranında artarken 100 milyon doların…

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi
Blockchain
14 görüntüleme
Blockchain
14 görüntüleme

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi

Ahmet Usta - 21 Şubat 2019

Dünya İnovasyon Forumu Elçisi ve Crypto Valley Association Üyesi Engin Çağlar, Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech İstanbul tarafından ortaklaşa düzenlenen…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.