Softbank mobil ödemede Blockchain’e geçiyor

13 Eylül 2018
410 Görüntüleme

SoftBank, Synchronoss Technologies ve TBCASoft, Blockchain tabanlı bir mobil ödeme servisi için kavram kanıtlama (PoC) projesine imza attıklarını duyurdu.

Zengin iletişim servisi (RCS) olarak bilinen küresel mesajlaşma standartlarını esas alan yeni projede, TBCASoft’un operatörler arası Blockchain platformu kullanılıyor. Softbank Başkan Vekili Takeshi Fukuizumi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Blockchain tabanlı mobil ödeme servisinin kullanıcılara alışveriş ve seyahat alışkanlıklarında daha fazla esneklik sunacağını öne sürdü. Japonya’da bir iletişim platformu sunan Synchronoss, yılın ilk aylarında hizmete açılan bu platform üzerinden SMS, e-posta ve RCS ile iletişimi destekliyor.

TBCASoft’un telekomün operatörleri arasında mobil ödeme servisi sunan CCPS adlı platformu geliştirmek üzere, Carrier Blockchain Study Group (CBSG) Konsorsiyumu çatısı altında Softbank ile çalıştığı biliniyor.

Kullanıcılara akıllı telefonları üzerinden mağazada, mobilde ya da dijital alışveriş yapma olanağı sunan projenin kavram kanıtlama çalışmalarının başarıyla tamamlandığı belirtiliyor.

Banking Tech haberine göre, geliştirilen yeni platform sayesinde Japonya’da yaşayan bir mobil tüketici, ABD’ye seyahat ettiğinde alışverişlerini Softbank ve Synchronoss ve tarafından desteklenen RCS standardını kullanarak dolar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Aynı mesajlaşma yöntemi sayesinde para gönderip almak da mümkün oluyor.

Softbank bu PoC çalışması öncesinde ödeme teknolojilerinin diğer alanlarına da ilgi göstermişti. Yahoo Japan ve Hindistanlı Paytm ile bir araya gelen banka, PayPay adını taşıyan bir akıllı telefonla ödeme sistemini tanıtmıştı. Sonbahar aylarında hizmete açılması planlanan bu servis, akıllı telefonları kullanarak barkod ile ödeme yapma olanağı sunuyor. Banka bu iş birliği öncesinde de Paytm’e 400 milyon dolar yatırım yaptı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti

Selim Yazıcı - 16 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir

Tahsin Özyer - 16 Temmuz 2019

Reuters’in gördüğü yasa tasarısının bir kopyasına göre, büyük teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak işlev görmesini engelleme veya dijital para birimleri…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019
Newsletter
13 görüntüleme
Newsletter
13 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019

Ahmet Usta - 16 Temmuz 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM desteği ile Yeni Raporumuz yayınlandı: Açık…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.