Softbank mobil ödemede Blockchain’e geçiyor

13 Eylül 2018
257 Görüntüleme

SoftBank, Synchronoss Technologies ve TBCASoft, Blockchain tabanlı bir mobil ödeme servisi için kavram kanıtlama (PoC) projesine imza attıklarını duyurdu.

Zengin iletişim servisi (RCS) olarak bilinen küresel mesajlaşma standartlarını esas alan yeni projede, TBCASoft’un operatörler arası Blockchain platformu kullanılıyor. Softbank Başkan Vekili Takeshi Fukuizumi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Blockchain tabanlı mobil ödeme servisinin kullanıcılara alışveriş ve seyahat alışkanlıklarında daha fazla esneklik sunacağını öne sürdü. Japonya’da bir iletişim platformu sunan Synchronoss, yılın ilk aylarında hizmete açılan bu platform üzerinden SMS, e-posta ve RCS ile iletişimi destekliyor.

TBCASoft’un telekomün operatörleri arasında mobil ödeme servisi sunan CCPS adlı platformu geliştirmek üzere, Carrier Blockchain Study Group (CBSG) Konsorsiyumu çatısı altında Softbank ile çalıştığı biliniyor.

Kullanıcılara akıllı telefonları üzerinden mağazada, mobilde ya da dijital alışveriş yapma olanağı sunan projenin kavram kanıtlama çalışmalarının başarıyla tamamlandığı belirtiliyor.

Banking Tech haberine göre, geliştirilen yeni platform sayesinde Japonya’da yaşayan bir mobil tüketici, ABD’ye seyahat ettiğinde alışverişlerini Softbank ve Synchronoss ve tarafından desteklenen RCS standardını kullanarak dolar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Aynı mesajlaşma yöntemi sayesinde para gönderip almak da mümkün oluyor.

Softbank bu PoC çalışması öncesinde ödeme teknolojilerinin diğer alanlarına da ilgi göstermişti. Yahoo Japan ve Hindistanlı Paytm ile bir araya gelen banka, PayPay adını taşıyan bir akıllı telefonla ödeme sistemini tanıtmıştı. Sonbahar aylarında hizmete açılması planlanan bu servis, akıllı telefonları kullanarak barkod ile ödeme yapma olanağı sunuyor. Banka bu iş birliği öncesinde de Paytm’e 400 milyon dolar yatırım yaptı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rapor: Dünya Bireysel Bankacılık Raporu 2018
Bankacılık
76 görüntüleme
Bankacılık
76 görüntüleme

Rapor: Dünya Bireysel Bankacılık Raporu 2018

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2018

Dünya genelinde 20 ülkede 10 bin bireysel bankacılık müşterisiyle yapılan anketlere dayanan Capgemini ve Efma'nın Dünya Bireysel Bankacılık Raporu'na göre…

Barclays, Batı Avrupa ülkeleri için yeni dijital platformunu duyurdu
Bankacılık
59 görüntüleme
Bankacılık
59 görüntüleme

Barclays, Batı Avrupa ülkeleri için yeni dijital platformunu duyurdu

Melih Çelik - 24 Eylül 2018

Global müşterileri olan global bankalar genişlemeye devam ediyor. Son örnek, Barclays’ın Batı Avrupa ülkelerine yönelik sunduğu yeni dijital platformu oldu.…

Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer
Haber
63 görüntüleme
Haber
63 görüntüleme

Rapor: InsurTech şirketlerinin sektöre ve tüketiciye kattığı değer

Erhan Kahraman - 24 Eylül 2018

Willis Towers Watson'ın yayımladığı mali çeyrek InsurTech brifingine göre, 2018 yılı ikinci çeyreğinde gerçekleşen 71 InsurTech fonlama oturumu, yatırım sayısı…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.