Softbank mobil ödemede Blockchain’e geçiyor

13 Eylül 2018
299 Görüntüleme

SoftBank, Synchronoss Technologies ve TBCASoft, Blockchain tabanlı bir mobil ödeme servisi için kavram kanıtlama (PoC) projesine imza attıklarını duyurdu.

Zengin iletişim servisi (RCS) olarak bilinen küresel mesajlaşma standartlarını esas alan yeni projede, TBCASoft’un operatörler arası Blockchain platformu kullanılıyor. Softbank Başkan Vekili Takeshi Fukuizumi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Blockchain tabanlı mobil ödeme servisinin kullanıcılara alışveriş ve seyahat alışkanlıklarında daha fazla esneklik sunacağını öne sürdü. Japonya’da bir iletişim platformu sunan Synchronoss, yılın ilk aylarında hizmete açılan bu platform üzerinden SMS, e-posta ve RCS ile iletişimi destekliyor.

TBCASoft’un telekomün operatörleri arasında mobil ödeme servisi sunan CCPS adlı platformu geliştirmek üzere, Carrier Blockchain Study Group (CBSG) Konsorsiyumu çatısı altında Softbank ile çalıştığı biliniyor.

Kullanıcılara akıllı telefonları üzerinden mağazada, mobilde ya da dijital alışveriş yapma olanağı sunan projenin kavram kanıtlama çalışmalarının başarıyla tamamlandığı belirtiliyor.

Banking Tech haberine göre, geliştirilen yeni platform sayesinde Japonya’da yaşayan bir mobil tüketici, ABD’ye seyahat ettiğinde alışverişlerini Softbank ve Synchronoss ve tarafından desteklenen RCS standardını kullanarak dolar üzerinden gerçekleştirebiliyor. Aynı mesajlaşma yöntemi sayesinde para gönderip almak da mümkün oluyor.

Softbank bu PoC çalışması öncesinde ödeme teknolojilerinin diğer alanlarına da ilgi göstermişti. Yahoo Japan ve Hindistanlı Paytm ile bir araya gelen banka, PayPay adını taşıyan bir akıllı telefonla ödeme sistemini tanıtmıştı. Sonbahar aylarında hizmete açılması planlanan bu servis, akıllı telefonları kullanarak barkod ile ödeme yapma olanağı sunuyor. Banka bu iş birliği öncesinde de Paytm’e 400 milyon dolar yatırım yaptı.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sberbank CEO’sundan Blockchain öngörüleri
Bankacılık
3 görüntüleme
Bankacılık
3 görüntüleme

Sberbank CEO’sundan Blockchain öngörüleri

Erhan Kahraman - 17 Kasım 2018

Blockchain üzerine çeşitli çalışmalar yapan Sberbank'ın CEO'su Herman Gref, dağıtık defter teknolojilerinin önümüzdeki birkaç yıl içinde olgunlaşarak ana akıma ulaşacağını…

Wirecard ve Mastercard’dan küresel iş birliği
Bankacılık
13 görüntüleme
Bankacılık
13 görüntüleme

Wirecard ve Mastercard’dan küresel iş birliği

Erhan Kahraman - 17 Kasım 2018

Wirecard ve Mastercard, kart çıkarma faaliyetleri için küresel ölçekli bir stratejik iş ortaklığına imza attı. Ödeme dünyasının iki devi arasında…

Hong Kong metrosunun QR kodlu ödemeleri Alipay’e emanet
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

Hong Kong metrosunun QR kodlu ödemeleri Alipay’e emanet

Erhan Kahraman - 16 Kasım 2018

Alipay, Hong Kong metrosunda QR kodlu temassız ödeme hizmeti için açılan ihalenin kazanan tarafı oldu. Hong Kong nüfusunun FinTech trendlerini…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.