Londra Borsası’nda halka arzını gerçekleştireceğini duyuran FinTech unicorn’u Funding Circle, sürece ilişkin yeni detaylar paylaştı.

Alternatif kredi alanında en büyük FinTech şirketlerinden biri olan Funding Circle, halka arz planlarının mevcut piyasa koşullarından faydalanmak için geliştirilen bir stratejinin ürünü olduğunu belirtti. P2P Finance News’in paylaştığı duyuruya göre, geleceğe yönelik sağlam bir büyüme planı yapan şirketin üst düzey yönetimi, bugünkü pazar şartlarının halka arz için en uygun zaman olduğuna karar verdi.

Funding Circle, halka açılarak 390 milyon dolardan fazla sermaye yükseltmeyi planlıyor. Bu yeni fon, marka bilinirliğini artırma, şeffaflık ve olgunluğa dayalı iş modelini tanıtma ve istihdam gücünü özellikle kilit yönetim pozisyonlarında artırma için kullanılacak. Öte yandan halka arz sonrası Funding Circle platformundan kredi çekenler için yeni finansman çözümleri sağlanabilecek.

Habere göre, Danimarkalı milyarder Anders Holch Povlsen, şirketin değerlemesi 2,15 milyar doları aşmadığı sürece, yatırım aracı Heartland A / S aracılığıyla Funding Circle hisselerinin yüzde 10’unu satın almayı planlıyor.

Growth Street CEO’su Greg Carter, “Funding Circle, son birkaç yılda küçük ve orta ölçekli işletmelere büyük bankaların toplamda sunduğundan daha fazla kredi sağladı.” dedi ve ekledi: “Bu, yeni fonlama modellerinin potansiyelini gösteriyor. Fakat bana kalırsa finansal krizden bu yana KOBİ kredilerinden geri çekilen büyük bankalara da bir uyandırma çağrısı olarak hizmet etmesi gerekiyor.”

Funding Circle CEO’su Samir Desai, halka arz duyurusu sırasında yaptığı açıklamada, bu adımın, şirketin gidişatındaki “bir sonraki aşamanın başlangıcı” olduğunu kaydetmişti. CNBC’nin daha önceki haberine göre hisse senedi ihracından sorumlu kurumlar Bank of America Merrill Lynch, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Numis Securities olarak belirlendi.