Dijital dönüşüm bir çok kurumun önceliği haline geldi. Kurumlar müşterilerine daha iyi ve basit hizmet vermeye çalışırken bunun için internet ve mobil cihaz deneyimlerini arttırarak dijitalleşmeye geçiş yapmaya çalışıyorlar.

Bu çalışmaların tamamı müşteri için büyük bir fırsat ve müşterinin gerçek anlamında kazanan olduğu zaman dijital çağ ile gerçek oluyor.

Dijitalleşme bankalar için daha zorlu bir süreç olmasına rağmen ülkemizde bankacılık sektörü dijitalleşme ve dijital hizmetler konusunda hizmetlerini çeşitlendirmiş durumdalar ve giderek arttırmaya özen gösteriyorlar.

Financial Brand tarafından yayınlanan yazıyı sizler için derledik.

“Nereden başlanmalı?” sorusu hiç bu kadar önemli olmamıştı. Tüketicilerden, hükümetten, yeni rekabetten ve hissedarlardan anlamlı bir şey yapmaları için baskılar var

Mobil Bankacılık Deneyimini Geliştirin

Tüketiciler giderek dijital bankacılık yeteneklerine göre banka ve hizmetleri seçiyorlar. Artık sadece akıllı telefonlar üzerinde hesap bakiyeleri ve son işlemlerin bir listesini sağlamak için yeterli değildir. Tüketiciler daha gelişmiş fonksiyonlar istiyorlar. Bankacılık sağlayıcılarının sunması gereken bazı mobil özellikler şunlardır: 

Mobil Hesap Açılışı; Tüketicinin şubeye uğramadan müşteri olabileceği ve işlem yapmaya başlayabileceği yeni bir deneyimin tasarlanması ve hızlıca uygulanması gerekmektedir.
Para transferi; Tüketiciler, diğer kurumlardaki hesapların yanı sıra hesaplar arasında kolayca para transfer edebilmeyi beklerler. Bu hizmeti zaten verdiyseniz, işlemin olabildiğince basit olup olmadığını belirleyin. Sadelik, görevi tamamlamak için gereken tuş vuruşlarının sayısıyla ölçülebilir.
Fatura ödemeleri; Mobil fatura ödeme yetenekleri için para transferinde olduğu gibi, işlemin minimum tuş vuruşu sayısını kullandığından ve sezgisel olduğundan emin olun.
Mobil Para Yatırma; Birçok çalışma, müşterilerin tüm mobil bankacılık deneyimlerinizi, akıllı telefonlarıyla para yatırmanın ne kadar kolay olduğuna bağlı olarak değerlendireceklerini bulmuştur. Müşterinin gerçekten para yatırılmadan önce üç veya dört denemeye ihtiyacı varsa, bir sorun var demektir.

İş Ortağı Olun

Yeni dijital teknolojiler ve işlem izleme yetenekleri, finansal kurumların kendilerini daha önce hiç olmadığı gibi tüketicilere mali konularda ortak olarak konumlandırmasına izin verebilir. 

Gerçek Zamanlı Finansal Öngörü. Tüketicilerin dijital işlemlerin finansallarına etkisini hemen mobil cihazlarında görmeleri önemlidir.
Proaktif Uyarılar ve Bildirimler; Tüketiciler artık bir işlemin bir soruna neden olabileceği konusunda uyarmak istiyorlar, yeni nesil otomobillerin bir sorun otomobillerin sürücüleri uyarması gibi.
Otomatik Tasarruf Araçları; Zaman içinde bireysel ilişkileri izleme yeteneği sayesinde, otomatik yuvarlama araçlarından, fonların yatırım araçlarına taşınmasına kadar, müşterilerin tasarruflarını arttırmak için yapılacaklar.
Finans eğitimi; Finansal eğitim artık çevrimiçi veya mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla sunulabiliyor.
Yeni Ürün Yenilikleri; Tüketicilerin bütçesine yardımcı olabilecek, tasarruf edebilecek, borçları azaltacak, mahremiyeti koruyacak yeni ürünler sürekli olarak sunulmaktadır. Teknoloji şirketleri ve fintech firmaları ile yapılan ortaklıklar, büyük etkiye sahip olabilir ve farklılaşmayı da sağlayabilir.

Müşteri Deneyimini Kişiselleştirin

Verilerin her zamankinden daha hızlı işlenebildiği bir dijital çağda ve yüksek oranda kişiselleştirilmiş çözümler gerçek zamanlı olarak sunulabildiği için, artık ürün hizmet ve pazarlama faaliyetlerinin kişiselleşmesi gerekmektedir.

Ürün Kampanyalarından Çözüm Pazarlamasına Geçmek; Müşteri verileri, belirlenen ihtiyaçlar, geçmiş ve mevcut davranışlar ve çözüm seçeneklerine dayalı olarak sunulan “en iyi eylemler” ile işlenmelidir.
Gelişmiş Pazarlama; Çevrimdışından çevrimiçi pazarlamaya doğru olan hareket, tüketiciye mümkün olan en kısa sürede hizmet etme kabiliyeti tarafından yönlendiriliyor. Kişiselleştirilmiş pazarlama sunmak için müşteri analizlerini toplama, işleme, analiz etme ve kullanma konusunda yardımcı olmak için gerekli yeteneklere sahip iş ortakları ile çalışılmalıdır.
Dijital Hedefleme; Bankalar tüketicilerin alışveriş ve satın alma modellerini takip etmeyerek milyonlarca dolarlık yeni iş ve gelirler yıllık olarak kaybediliyor. Bankalar, müşteri yolculuğunu anlamaya yeniden hedeflemelidir.

Sonuç;

Artık “hızlı takipçisi” olmak kabul edilemez. Bunun yerine, değişimi benimsemek, riski kabul etmek ve finansal kurum / tüketici paradigmasını bozmak daha önemlidir. Dijital bankacılık ortamı günümüzde her zamankinden daha hızlı hareket ediyor ve tüketici yeni çözüm arayışına öncülük ediyor.

Fintechlerin ve teknoloji şirketlerin hızlı ve çevik yapıları ile alternatif hizmetleri arttırmaları bankacılık için olumludur çünkü bankaların hızlanması için bu girişimlerle çalışmanın bir yolunu bulmaları gerekir.

Amazon, Facebook, Google ve çok sayıda alternatif fintech sağlayıcısı gibi kuruluşların Techfin olarak oldukça hızlı ve agresif hareket edeceği bir gerçekliktir. Bunun için yapılması gereken şimdi harekete geçmektir.

Ferhat Yalçın

Founder

Tomorrow