CB Insights tarafından derlenen The FinTech 250 listesi, sermaye piyasalarından InsurTech’e, dijital bankacılıktan varlık yönetimine kadar FinTech’in çeşitli dallarında faaliyet gösteren en başarılı girişimleri listeliyor. The FinTech 250 listesinin ödeme işleme kategorisinde Türkiye’den iyzico da yer alıyor.

Bu yıl ikinci kez derlenen CB Insights The FinTech 250 listesi, finansal servisler sektörünü dönüştürmek üzere yazılım ve teknolojiler geliştiren en başarılı özel şirketleri sıraladı. Şirketlerin sağladığı verinin yanı sıra, iş modelleri ve pazardaki ivmesi gibi bir dizi unsura göre 4 bini aşkın adayı değerlendiren CB Insights, ilk 250 FinTech girişimi listesinin toplamının 2013 yılından bu yana gerçekleşen 947 fonlamada yaklaşık 53 milyar dolar yatırım aldığını açıkladı.

The FinTech 250 listesinde bu yıl Türkiye’den iyzico, ödeme işleme kategorisinde yer alırken, listede piyasa değeri 1 milyar doları aşan unicorn girişimlerin sayısı 30’a yükselmiş bulunuyor. Bu 250 şirketin son bir yılda aldığı toplam yatırım 31,85 milyar dolara ulaşıyor. 2013 yılından günümüze kadar yapılan 100 milyon dolar ve üzeri “mega yatırımlar” 83’e ulaşırken, bunların 33’ünün sadece 2018 yılının ilk 10 ayında gerçekleşmiş olması da dikkat çekiyor.

CB Insights verisine göre 2018’e damgasını vuran FinTech şirketlerinin yüzde 44’ü ABD dışından çıkmış. FinTech girişimlerine ev sahipliği yapmada İngiltere ikinci sırada gelirken, onu Hindistan izliyor. FinTech 250 şirketlerine en çok yatırım yapan şirket ise 2018 unicorn’larından Nubank, Revolut ve PolicyBazaar gibi girişimlerin destekçisi Ribbit Capital oldu.

Listeye damgasını vuran yatırım ise Çinli Ant Financial‘ın bu yılın ikinci çeyreğinde aldığı 14 milyar dolar değerindeki C Serisi fonlama oldu. Oturuma adeta akın eden sermayeler arasında General Atlantic, Warburg Pincus, GIC, Sequoia Capital China, Silver Lake Partners, T. Rowe Price, Temasek Holdings ve Primavera Capital Group vardı.

Aşağıdaki görsele tıklayarak, CB Insights The FinTech 250 listesindeki tüm girişimleri yakından inceleyebilirsiniz.

Rapor: 2018'in en iyi FinTech girişimleri