ABD merkezli FinTech şirketi Credit Karma, Avrupa’daki büyüme planları çerçevesinde İngiltere’de iş yapan bireysel kredi raporlama girişimi Noddle’ı satın aldı.

Kullanıcıların kendi kredi raporlarına ücretsiz erişmelerini sağlayan Noddle, bu yılın ilk aylarında TransUnion’ın 1,4 milyar dolarlık CallCredit alımının bir parçası olarak el değiştirmişti. FinTech girişiminin son sahibi ise San Francisco merkezli FinTech unicorn’u Credit Karma oldu.

Satın almayla ilgili maddi detaylar paylaşılmasa da, FinTech Futures haberinde satıcı şirketin Credit Karma’dan hisse almaması nedeniyle alımın nakit olarak gerçekleştiği öne sürüldü. Satın alma işleminin bu yılın sonlarında tamamlanması planlanıyor.

Noddle’ın ücretsiz kredi bilgisi sağlama misyonu nedeniyle İngiltere açılımında almak için alternatifsiz bir tercih olduğunu belirten Credit Karma Uluslararası Operasyonlar Başkan Vekili Valerie Wagoner, satın alma sonrası Noddle’ın 35’i aşkın çalışanının da 700 kişilik Credit Karma ekibine katılacağını açıkladı. FinTech devi bunun ardından İngiltere’deki faaliyetlerine hız kazandırarak, Londra ve Leeds’teki ofislerdeki iş gücünü bir yıl içinde iki katına çıkaracak.

2007’de kurulan Credit Karma, bugüne kadar gerçekleştirdiği beş satın alma işleminin ardından Noddle’ı da bünyesine katıyor. Mart ayında 500 milyon dolarlık ikincil yatırım turunu tamamlayan şirket, değerini 4 milyar dolara yükseltmişti.