Avustralyalı banka Westpac, 1,4 milyar dolar olarak açıkladığı toplam yatırım planının 800 milyon dolarını teknolojik altyapısını güçlendirmek ve dijital dönüşümü hayata geçirmek için kullanacak.

Westpac en son mali yıl bilanço raporunda 100 uygulamayı bulut bilişim altyapısına taşıdığını duyurmuştu. Bankanın ayrıca çalışır durumda 120, geliştirme sürecinde olan 180 API’si bulunuyor. Banka son olarak yaz aylarında tüm temel bankacılık uygulamalarını kendi özel bulut ortamına taşımıştı. Westpac CEO’su Brian Hartzer, “Eklediğimiz yeni özellikler, müşteri hizmetleri merkezimizi destekliyor.” diye konuştu.

Westpac geçtiğimiz yıl Oracle Customer Hub adlı yeni bir veri entegrasyon çözümünü banka genelinde uygulamaya alacağını açıklamıştı. Toplamda üç yıl sürmesi beklenen proje, ilk olarak bankanın müşterilere yönelik ev kredisi iş kolunda devreye alınacak. 2010 yılına kadar ABD merkezi CSC’nin Hogan temel bankacılık sistemini kullanan Westpac, sonrasında ise aynı şirketin sunduğu yeni çözüm olan Celeriti’ye geçiş yaptı.

İnovasyon için FinTech girişimleriyle çalışıyor

Son olarak banka, girişimciler için başlattığı FinTech yarışmasıyla gündeme gelmişti. Westpac Innovation Challenge adıyla düzenlenen yarışma, şirketlerin yasal yükümlülüklerini yerine getirmesini kolaylaştıracak teknolojik çözümler geliştiren girişimcileri, başlangıç ve ölçeklenme aşamasında olan şirketleri kapsıyordu.

4 Kasım 2018 Pazar gününe kadar kayıtların devam ettiği yarışmada, finalist olarak belirlenen beş yarışmacı 16 Kasım tarihinde açıklanacak. Bu girişimler 3 Aralık’ta Sidney’de yapacakları sunum için Westpac ile birlikte hazırlanacak. Aralık ayı başında ise jüri paneli, nihai kazananı belirleyecek.