Kullanıcılar arası kredi (P2P kredi) FinTech’i Zopa, bankacılık hizmetleri sunma hedefiyle 60 milyon pound değerinde fonlama oturumunu tamamladı.

Bir kullanıcıdan diğerine kredi sağlamaya yönelik platformunun, kurulduğu 2012 yılından bu yana ilk kez 2017’de yıl boyunca kârlılık sağladığını açıklayan FinTech girişimi, aldığı 60 milyon pound nakit desteğiyle yeni nesil bir banka olmak için kolları sıvadı.

Yeni alınan yatırımın, “İngiltere’de para için gidilecek en iyi yer” vizyonuna kendilerini bir adım daha yaklaştırdığını ifade eden Zopa CEO’su Jaidev Janardana, “Bugüne kadar hizmet sunduğumuz yarım milyon müşteriyle birlikte, finans sektörünü yeniden tanımlama hedefiyle yeni nesil bankacılık yolculuğuna çıkıp, müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarına daha geniş ölçekte yanıt vermeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

En son Ağustos ayında gerçekleşen fonlamada 44 milyon poundu kasasına taşıyan Zopa, FinTech Futures haberine göre son olarak 2016 yılında bankacılık lisansı için gerekli başvuruları tamamlamıştı. Zopa ayrıca aynı yıl içinde 32 milyon pound değerinde bir yatırım daha almıştı. Son gerçekleşen 60 milyon poundluk fonlama oturumuna hangi kuruluşların katıldığı duyurulmadı, ancak mevcut yatırımcılara yeni sermayelerin de eklendiği bilgisi paylaşıldı. Zopa’nın açıklamasına göre şirket, bugüne kadar 3,7 milyar pound değerinde kişisel krediyi İngiltere’deki müşterilerine sunmuş bulunuyor.