Avustralya merkezli yeni nesil dijital banka Judo Capital, Credit Suisse ile yaptığı 350 milyon dolarlık borç tahsis anlaşmasıyla bankacılık lisansına bir adım daha yaklaştı.

Judo Capital Kurucu Ortağı ve Eş CEO’su David Hornery tarafından yapılan açıklamaya göre, alınan 350 milyon dolar Avustralyalı KOBİ’lerin daha iyi fonlanmasına olanak tanıyacak. Judo’nun hizmete açılışından bu yana, KOBİ kredilerine olan ilginin artarak devam ettiğini ifade eden Hornery, “İşletmenin bir bütün olarak güçlü ve zayıf yanlarını anlamak için gerçekten vakit harcıyoruz.” diye açıkladı.

Credit Suisse Avustralya’nın borç sermayesi ve varlık finansmanı başkanı Will Farrant, Credit Suisse’in hizmet vermeye başladığı ilk günden bu yana yüksek potansiyele sahip girişimcileri ve müşterileri destekleme konusunda titiz davrandığını belirtti ve uçtan uca bir çözüm paketiyle uzun vadeli iş birlikleri kurduğunu hatırlattı.

Farrant, “Son birkaç yıldır girişimci müşterilere odaklanan menkul kıymetleştirme işimizi önemli ölçüde büyüttük ve bir şirketin yaşam döngüsünün tüm aşamalarını, erken aşamadan olgunluğa kadar finanse etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Judo’nun yüksek kaliteli bir yönetim ekibine ve ölçeklenebilir bir iş modeline sahip olduğunu kaydeden Farrant, “Geleneksel KOBİ kredileri için yıkıcı bir girişim olarak çok iyi bir konumda yer alıyor. Bizim stratejimiz de bu girişimcilerin büyümelerine yardımcı olmaktır.” dedi.

Judo Capital, Avustralya’nın finansal otoritesi APRA’dan bankacılık lisansı almak için gerekli süreçleri başlatmış ve bu kapsamda büyük ölçekli yatırımlar almıştı. Mart ayında 100 milyon dolar fon alan banka, hemen ertesi ay kredi vermeye başlamıştı. Melbourne merkezli çalışan banka, Eylül ayında Sidney’de yeni bir ofis açarak, ulusal ölçeğe çıkacağı önümüzdeki aylarda ekibini 50 kişiye genişletmeyi hedefliyor.