Kuveyt Merkez Bankası, FinTech ürünleri ve servisleri üzerinde gerçek pazar koşullarında test yapmak isteyen şirketler için yeni bir sandbox ortamı tasarlayarak, yasal düzenlemelere ilişkin kılavuzu yayımladı.

Reuters tarafından paylaşılan bilgiye göre, Kuveyt’in yasal test çerçevesi dört ayrı aşamadan oluşacak. Yerel bankalardan temsilciler, tasarlanan sandbox ortamı için merkez bankası ekibine eşlik ederek katılmak isteyen finansal teknoloji ürün ve hizmetlerini değerlendirecekler.

Körfez’de FinTech yarışı hızlanıyor

Körfez bölgesinde FinTech rekabeti kızışırken, yasal mevzuata uygun testlerin yapılabildiği “sandbox” ortamları da ülkeler için önemli bir koz haline geliyor. Bölgesel ve küresel FinTech yarışından geri kalmak istemeyen pek çok ülke, FinTech için yasal çerçeveleri belirlenmiş “güvenli ortamlar” oluşturmak için kolları sıvadı.

Yakın dönemde Bahreyn’in de merkez bankası aracılığıyla FinTech alanında güçlenmek için 100 milyon dolar bütçe ayırdığı açıklanmıştı. Bahrain Kalkınma Bankası’nın sağladığı 100 milyon dolar dışında, özel sektöre de bir fon açılarak, bu rakamın daha yüksek seviyelere ulaşması sağlanacak. Bu sermaye, özel şirketlerin ve girişimlerin Bahreyn’de FinTech ürünleri geliştirmesine yardımcı olacak.