Çocuklara özel mobil bankacılık uygulaması

5 Şubat 2019
109 Görüntüleme

Günümüz çocukları için artık ailelerinden harçlık isteme dönemi hızla sona yaklaşıyor. En azından alışkın olduğumuz şekliyle.

Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan Step adındaki yeni ve ücretsiz mobil bankacılık girişimi, ABD’de yaşayan ve 21 yaşın altındaki 75 milyon çocuğu hedefliyor. Hedefi çocukların ve gençlerin nakit kullanımına son vererek ödeme süreçlerini dijitalleştirmek ve mobil hale getirmek.

Step CEO’su CJ MacDonald, TechCrunch’a verdiği röportajında: “Bu pazar bankasız (un-banked) değil, öncül-bankacılık (pre-banked) yapıda” diyor.

MacDonald, CTO Alexey Kalinichenko ile birlikte Step’i Mayıs 2018’de kurdu. Girişim kısa sürede girişim fonlarından 3,8 milyon dolara yatırım almayı başardı. Atom, Monzo, Venmo vb. yenilikçi mobil bankacılık uygulamaları dünyanın farklı ülkelerinde ciddi ilgi çekiyor ve hızla büyüyorlar ancak 13-21 yaş arasındaki demografik tüketiciler için piyasada çok fazla çözüm yok. Step’in rakibi olarak gösterilebilecek girişimlerden birisi Current.

Step, hepsi bir arada çözüm sunmaya çalışıyor; ebeveynler için harcama kontrolü ve çocuklar ile gençler için tasarruf imkanları sunuyor. Uygulama, Visa’nın hem bir kredi kartı hem de banka kartı olarak sunulabilen entegrasyonunu içeriyor. Ayrıca ebeveynlerin harcama limitlerini belirlemelerine izin veriyor.

Ebeveynler ayrıca çocuklarına para aktarabilmek için banka hesaplarını bu karta bağlayabiliyor.

Türkiye’de de benzer bir girişim var: Manibux. Manibux kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak ile daha önce yaptığımız röportajı aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

FinTech İstanbul, FinTech 101 Eğitim Programı 7. Dönem başladı
FinTech 101
9 görüntüleme
FinTech 101
9 görüntüleme

FinTech İstanbul, FinTech 101 Eğitim Programı 7. Dönem başladı

yazar05 - 22 Nisan 2019

FinTech İstanbul tarafından, 2016 yılından bu yana gerçekleştirilen FinTech 101 Eğitim programında 7. dönem başladı. İlk dersle birlikte FinTech İstanbul…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 22 Nisan 2019
Newsletter
12 görüntüleme
Newsletter
12 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 22 Nisan 2019

Ahmet Usta - 22 Nisan 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko yazdı:…

Haftanın Gelişmeleri – 21.04.2019
FinTech
14 görüntüleme
FinTech
14 görüntüleme

Haftanın Gelişmeleri – 21.04.2019

Okan Yıldız - 21 Nisan 2019

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, her hafta bankacılık ve ödeme teknolojileri dünyasında haftanın öne çıkan gelişmelerini Medium…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.