Çocuklara özel mobil bankacılık uygulaması

5 Şubat 2019
52 Görüntüleme

Günümüz çocukları için artık ailelerinden harçlık isteme dönemi hızla sona yaklaşıyor. En azından alışkın olduğumuz şekliyle.

Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan Step adındaki yeni ve ücretsiz mobil bankacılık girişimi, ABD’de yaşayan ve 21 yaşın altındaki 75 milyon çocuğu hedefliyor. Hedefi çocukların ve gençlerin nakit kullanımına son vererek ödeme süreçlerini dijitalleştirmek ve mobil hale getirmek.

Step CEO’su CJ MacDonald, TechCrunch’a verdiği röportajında: “Bu pazar bankasız (un-banked) değil, öncül-bankacılık (pre-banked) yapıda” diyor.

MacDonald, CTO Alexey Kalinichenko ile birlikte Step’i Mayıs 2018’de kurdu. Girişim kısa sürede girişim fonlarından 3,8 milyon dolara yatırım almayı başardı. Atom, Monzo, Venmo vb. yenilikçi mobil bankacılık uygulamaları dünyanın farklı ülkelerinde ciddi ilgi çekiyor ve hızla büyüyorlar ancak 13-21 yaş arasındaki demografik tüketiciler için piyasada çok fazla çözüm yok. Step’in rakibi olarak gösterilebilecek girişimlerden birisi Current.

Step, hepsi bir arada çözüm sunmaya çalışıyor; ebeveynler için harcama kontrolü ve çocuklar ile gençler için tasarruf imkanları sunuyor. Uygulama, Visa’nın hem bir kredi kartı hem de banka kartı olarak sunulabilen entegrasyonunu içeriyor. Ayrıca ebeveynlerin harcama limitlerini belirlemelerine izin veriyor.

Ebeveynler ayrıca çocuklarına para aktarabilmek için banka hesaplarını bu karta bağlayabiliyor.

Türkiye’de de benzer bir girişim var: Manibux. Manibux kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak ile daha önce yaptığımız röportajı aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı

yazar05 - 21 Şubat 2019

MetLife Foundation ve Visa'nın desteği ile gerçekleştirilen Inclusive FinTech 50 yarışması için başvurular açıldı. Erken aşama FinTech'lerin başvurularını bekleyen yarışmanın…

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

2018 yılındaki en aktif FinTech yatırımcıları

yazar05 - 21 Şubat 2019

2018’de FinTech sektöründe yapılan yatırım anlaşmaları bir önceki yıla kıyasla %15 oranında arttı. Miktarlar %120 oranında artarken 100 milyon doların…

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi
Blockchain
14 görüntüleme
Blockchain
14 görüntüleme

Röportaj: Engin Çağlar, Dünya İnovasyon Forumu Elçisi

Ahmet Usta - 21 Şubat 2019

Dünya İnovasyon Forumu Elçisi ve Crypto Valley Association Üyesi Engin Çağlar, Bankalararası Kart Merkezi ve FinTech İstanbul tarafından ortaklaşa düzenlenen…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.