Çocuklara özel mobil bankacılık uygulaması

5 Şubat 2019
150 Görüntüleme

Günümüz çocukları için artık ailelerinden harçlık isteme dönemi hızla sona yaklaşıyor. En azından alışkın olduğumuz şekliyle.

Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan Step adındaki yeni ve ücretsiz mobil bankacılık girişimi, ABD’de yaşayan ve 21 yaşın altındaki 75 milyon çocuğu hedefliyor. Hedefi çocukların ve gençlerin nakit kullanımına son vererek ödeme süreçlerini dijitalleştirmek ve mobil hale getirmek.

Step CEO’su CJ MacDonald, TechCrunch’a verdiği röportajında: “Bu pazar bankasız (un-banked) değil, öncül-bankacılık (pre-banked) yapıda” diyor.

MacDonald, CTO Alexey Kalinichenko ile birlikte Step’i Mayıs 2018’de kurdu. Girişim kısa sürede girişim fonlarından 3,8 milyon dolara yatırım almayı başardı. Atom, Monzo, Venmo vb. yenilikçi mobil bankacılık uygulamaları dünyanın farklı ülkelerinde ciddi ilgi çekiyor ve hızla büyüyorlar ancak 13-21 yaş arasındaki demografik tüketiciler için piyasada çok fazla çözüm yok. Step’in rakibi olarak gösterilebilecek girişimlerden birisi Current.

Step, hepsi bir arada çözüm sunmaya çalışıyor; ebeveynler için harcama kontrolü ve çocuklar ile gençler için tasarruf imkanları sunuyor. Uygulama, Visa’nın hem bir kredi kartı hem de banka kartı olarak sunulabilen entegrasyonunu içeriyor. Ayrıca ebeveynlerin harcama limitlerini belirlemelerine izin veriyor.

Ebeveynler ayrıca çocuklarına para aktarabilmek için banka hesaplarını bu karta bağlayabiliyor.

Türkiye’de de benzer bir girişim var: Manibux. Manibux kurucusu Canan Akmanoğlu Bayrak ile daha önce yaptığımız röportajı aşağıdaki link üzerinden okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti
FinTech
9 görüntüleme
FinTech
9 görüntüleme

RegTech ve Uyumluluk Maliyeti

Selim Yazıcı - 16 Temmuz 2019

Aşağıda yayınladığımız yazılar, Özyeğin Üniversitesi, Financial Engineering and Risk Management (FERM) Yüksek Lisans Programında vermiş olduğum Financial Technologies dersinde öğrencilerimin…

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir
Bankacılık
12 görüntüleme
Bankacılık
12 görüntüleme

ABD’de teknoloji şirketlerine finansal hizmet yasağı gelebilir

Tahsin Özyer - 16 Temmuz 2019

Reuters’in gördüğü yasa tasarısının bir kopyasına göre, büyük teknoloji şirketlerinin finansal kurumlar olarak işlev görmesini engelleme veya dijital para birimleri…

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019
Newsletter
13 görüntüleme
Newsletter
13 görüntüleme

FinTech İstanbul – E-Posta Bülteni – 16 Temmuz 2019

Ahmet Usta - 16 Temmuz 2019

FinTech Ekosisteminden Öne Çıkan Başlıklar Geçen haftanın öne çıkan FinTech içerikleri ile karşınızdayız. BKM desteği ile Yeni Raporumuz yayınlandı: Açık…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.