Londra, FinTech Unicorn, yani değerlemesi 1 milyar dolardan fazla olan finansal teknoloji girişimleri çıkarma sayısında şu anki lider San Francisco’yu geride bırakmak üzere

Dünya üzerinde 1 milyar dolardan daha fazla değere sahip toplam 29 FinTech unicorn’u bulunuyor. Bunlardan 9 tanesi San Francisco merkezliyken 7 tanesi de İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alıyor.

İşe alım danışmanlığı hizmeti sunan Robert Walters ve piyasa analiz firması Vacancy Soft’un raporuna göre 2018 yılında Avrupa FinTech girişim sermayesi fonlarının üçte birinden fazlası Londra şirketlerine yatırım yaptı. Raporda Londra’nın bu yılın başlarında San Francisco’yu geride bırakacağı öngörülüyor.

İngiltere tüketicilerin FinTech hizmetlerini beninsemesi açısından da oldukça dikkat çeken bir ülke. Dünyada FinTech hizmetlerini benimseme oranı ortalama %33 civarındayken İngiltere’de bu oran %50 seviyesinde.

Londra’da FinTech sektörüne yönelik iş alanlarının oranı da geçtiğimiz yıla oranla %61 arttı. Bu da FinTech sektörünü, Londra ekonomisinin en hızlı büyüyen sektörü konumuna getiriyor. Londra’nın dışında Birleşik Krallık’ın diler bölgeleri de FinTech istihdamı konusunda %18 oranında bir artış gördü.

Avrupa’nın FinTech merkezi haline gelen Londra, bu ivmeyi sürdürdüğü taktirde Silikon Vadisi’nin gücünü arkasına alan San Francisco’yu geride bırakacak gibi görünüyor.