Avustralya’nın idari kurumu APRA’dan tam bankacılık lisansı alan Judo Capital, adını Judo Bank olarak değiştirdi ve KOBİ’leri hedefleyen ilk dijital banka (challenger bank) oldu.

Eski NAB Bankacıları David Hornery ve Joseph Healy tarafından 20 milyon doların altında yıllık geliri bulunan KOBİ’lere hizmet etmek amacıyla 2018 yılının ilk aylarında kurulan FinTech girişimi Judo Capital, son bir yıl içinde 140 milyon dolar fon topladı. Şirket ayrıca Credit Suisse’den 350 milyon dolar değerinde kredi için onay almıştı.

Judo Capital Kurucu Ortağı ve Eş CEO’su David Hornery tarafından fonlama sonrası yapılan açıklamada, alınan 350 milyon doların Avustralyalı KOBİ’lerin daha iyi fonlanmasına olanak tanıyacağını kaydetmişti. Judo’nun hizmete açılışından bu yana, KOBİ kredilerine olan ilginin artarak devam ettiğini ifade eden Hornery, “İşletmenin bir bütün olarak güçlü ve zayıf yanlarını anlamak için gerçekten vakit harcıyoruz.” demişti.

Judo İcra Kurulu Başkanı Peter Hodgson, bankanın ilk aşamada mevduat ürünlerine odaklanarak vadeli mevduatlar, kurumsal ve kişisel hesaplar ile toptancılara yönelik çözümler sunacağını kaydetti. FinTech Futures haberine göre Hodgson, “Vadeli mevduat hesapları sunmak ve adımızı Judo Bank olarak değiştirmek, büyümemize olanak tanıyacak ve şirketlere daha rekabetçi oranlarla fon desteği sunmamızı sağlayacak.” dedi.

2019 yılı Avustralya’da yeni nesil dijital bankaların gerekli lisanslara kavuştuğu yıl oluyor. Volt Bank bu yılın Ocak ayında lisansını almıştı. Xinja ve 86 400’ün de yakın dönemde bankacılık lisansı almaya aday olduğu belirtiliyor.