Amerikalılar “Dijital Bankalara” ısınamadı

15 Mayıs 2019
21 Görüntüleme

Gerçekleştirilen bir araştırmaya göre ABD’nin ilk dijital bankası Simple bu sene 10. yaşına girdi. Ancak aradan geçen 10 yıllık zaman zarfında ABD’li tüketiciler bu çözümleri beklendiği kadar çok kabullenerek kullanmaya başlamadı.

Cornerstone Advisors tarafından gerçekleştirilen bir araştırmayı analiz eden Forbes misafir yazarlarından Ron Shevlin, araştırmanın ilginç bulgularına dikkat çekiyor.

ABD’nin ilk dijital bankası Simple 2009 yılında kurulmuştu. Aradan geçen 10 yıllık zaman zarfında ABD merkezli dijital bankalar arasına Chime ve Moven katıldı. Ancak araştırma gösteriyor ki 10 yıllık dönemin sonunda Y kuşağının yüzde 3’ü, X kuşağının yüzde 1,5’u ve Baby Boomers (1964 öncesi doğanlar) sadece yüzde 0,8’i dijital bankaları kullanmaya başladılar. Dijital bankalarda açılan hesapların sayısı ise ancak 7 milyona ulaşabildi ki 350 milyona yaklaşan nüfusu ile ABD için bu rakam gerçekten çok düşük.

Tüketicilerin büyük kısmı, maliyetlerin yüksek olduğunu düşünmesine rağmen, Bank of America, JPMorgan Chase, ve Wells Fargo gibi bankalarda hesaplarını tutmayı tercih ediyorlar.

Araştırmanın ilginç bulgularından birisi geleneksel banka şubelerinin konumu ve hizmet kalitesinin banka tercihlerinde çok fazla rol oynamadığı yönünde. Peki, tüketiciler neden bir dijital banka hesabı açıyorlar? Bu soruya gelen cevapların başında yenilikçi çözümler ile finansal hesapları daha iyi yönetmek yer alıyor. Bu cevabı kartlı ödeme sistemlerinde daha iyi ödüller takip ediyor. Bu noktada Apple Card’ın sunduğu avantajların neden ABD pazarında önemli olabileceğini de anlıyoruz. Dijital banka hesaplarının en çok tercih edilme sebeplerinde “test etmek istedim” cevabı ise dikkat çekiyor.

Araştırmanın en önemli tespiti ise tüketicilerin dijital banka değil dijital dönüşüm talep ettikleri; Tüketicilerin istediği şey kolaylık. İşte bu talep geleneksel bankaların dijital dönüşüm ve FinTech iş birlikleri için neden daha fazla çaba harcaması gerektiğini de bize gösteriyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı
Açık Bankacılık
6 görüntüleme
Açık Bankacılık
6 görüntüleme

Açık bankacılığın süreklilik imtihanı

Ahmet Usta - 24 Mayıs 2019

Açık Bankacılık servislerindeki erişim sorunları yeni soruları gündeme taşırken, kesintilerin bu alandaki gelişmeler için yavaşlatıcı bir etkisi olup olmayacağı soru…

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü
FinTech
5 görüntüleme
FinTech
5 görüntüleme

Standard Chartered Trade AI motorunu piyasaya sürdü

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Standard Chartered, IBM ile ortaklığa giderek ticari evrak işlemleri için 'artırılmış zeka' olarak nitelendirdiği motorunu duyurdu. Ticari belgeler geleneksel yolla…

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti
FinTech
20 görüntüleme
FinTech
20 görüntüleme

Alipay ve ininal Çinli turistler için iş birliğine gitti

Tahsin Özyer - 23 Mayıs 2019

Türkiye'nin önde gelen FinTech şirketlerinden olan ininal, Alipay'in ülkedeki ilk iş ortağı oldu. Yapılan anlaşma Türkiye'ye gelen Çinli ziyaretçilerin çeşitli…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.