Gerçekleştirilen bir araştırmaya göre ABD’nin ilk dijital bankası Simple bu sene 10. yaşına girdi. Ancak aradan geçen 10 yıllık zaman zarfında ABD’li tüketiciler bu çözümleri beklendiği kadar çok kabullenerek kullanmaya başlamadı.

Cornerstone Advisors tarafından gerçekleştirilen bir araştırmayı analiz eden Forbes misafir yazarlarından Ron Shevlin, araştırmanın ilginç bulgularına dikkat çekiyor.

ABD’nin ilk dijital bankası Simple 2009 yılında kurulmuştu. Aradan geçen 10 yıllık zaman zarfında ABD merkezli dijital bankalar arasına Chime ve Moven katıldı. Ancak araştırma gösteriyor ki 10 yıllık dönemin sonunda Y kuşağının yüzde 3’ü, X kuşağının yüzde 1,5’u ve Baby Boomers (1964 öncesi doğanlar) sadece yüzde 0,8’i dijital bankaları kullanmaya başladılar. Dijital bankalarda açılan hesapların sayısı ise ancak 7 milyona ulaşabildi ki 350 milyona yaklaşan nüfusu ile ABD için bu rakam gerçekten çok düşük.

Tüketicilerin büyük kısmı, maliyetlerin yüksek olduğunu düşünmesine rağmen, Bank of America, JPMorgan Chase, ve Wells Fargo gibi bankalarda hesaplarını tutmayı tercih ediyorlar.

Araştırmanın ilginç bulgularından birisi geleneksel banka şubelerinin konumu ve hizmet kalitesinin banka tercihlerinde çok fazla rol oynamadığı yönünde. Peki, tüketiciler neden bir dijital banka hesabı açıyorlar? Bu soruya gelen cevapların başında yenilikçi çözümler ile finansal hesapları daha iyi yönetmek yer alıyor. Bu cevabı kartlı ödeme sistemlerinde daha iyi ödüller takip ediyor. Bu noktada Apple Card’ın sunduğu avantajların neden ABD pazarında önemli olabileceğini de anlıyoruz. Dijital banka hesaplarının en çok tercih edilme sebeplerinde “test etmek istedim” cevabı ise dikkat çekiyor.

Araştırmanın en önemli tespiti ise tüketicilerin dijital banka değil dijital dönüşüm talep ettikleri; Tüketicilerin istediği şey kolaylık. İşte bu talep geleneksel bankaların dijital dönüşüm ve FinTech iş birlikleri için neden daha fazla çaba harcaması gerektiğini de bize gösteriyor.