Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “FinTech alanında, milyar dolar değerlemeye sahip yerli dev şirketlerin çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Finansal teknoloji sektörü son dönemde giderek artan bir hızla gelişiyor. Finansal hizmetleri iyileştirmek, müşterilerin memnuniyetini artırmak ve bankacılık hizmetlerinin zenginleşerek daha çok tüketiciyle buluşmasını hedefleyen FinTech girişimleri ve şirketleri, yatırımcıların da ilgisini çekerek, dünyanın açık ara en çok yatırım alan ve hızlı gelişen yenilikçilik alanı olmaya devam ediyor.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FinTech alanında Türkiye’deki yatırımların henüz istenilen seviyeye ulaşmadığını ancak son yıllarda bu konuda önemli mesafe kaydedildiğini söyledi. Ülkenin yetenekli iş gücüne ve yapıcı bir finans sektörüne sahip olduğunu belirten Canko, gelecek yıllarda tablonun hızla değişerek FinTech yatırımlarında da arzulanılan seviyeye ulaşılacağına inandığını bildirdi.

Türkiye’de güçlü bir bankacılık sektörü bulunduğunu kaydeden Canko, ülkenin, dünyanın örnek pazarlarından biri olarak kabul edildiğini dile getirdi.

Fintech ekosisteminin sağlıklı büyümesi için son 2-3 yılda önemli adımlar atıldığını vurgulayan Canko, şöyle devam etti: “Türkiye, bu çalışmaların devamını getirecek ve dünyanın önemli FinTech merkezlerinden biri haline gelecektir. Yurt dışına açılan FinTech’lerin sayısının artması ve Türkiye’den bu alanda milyar dolar değerlemeye sahip dev yerli şirketlerin çıkması da önümüzdeki yıllarda gerçekleşmesini beklediğimiz gelişmeler arasında yer alıyor.”

Birçok alanda yaygınlaşıyor

Yeni teknolojilerin kapladığı alanın giderek büyümesiyle FinTech’lerin odaklandığı alanlardaki çeşitliliğin arttığına dikkati çeken Canko, blokzinciri, yapay zeka, nesnelerin interneti gibi teknolojilerle beraber kişisel finans yönetimi, robot danışmanlar, müşteri hizmetleri, dijital kimlik, sigorta gibi alanlarda da yeni çözümler geliştiren teknolojilerin arttığını ifade etti.

Canko, finansal teknoloji şirketlerinin önemli bir kısmının bireysel ödemelere odaklandığını, bunun yanında para transferi, kredi, varlık yönetimi, kurumlar arası ödemeler gibi başlıkların da finansal teknolojilerin kapsadığı ve çözümler ürettiği alanlar arasında bulunduğunu anlattı.

“Bu alandaki iş birlikler potansiyeli açığa çıkaracak”

Türkiye’de FinTech alanındaki potansiyelin açığa çıkabilmesi ve daha iyi kullanılabilmesi için 2016’da FinTech İstanbul Platformu’nun kurulduğunu belirten Canko, “Türkiye’de FinTech ekosisteminin büyümesi için çalışmalar yapan FinTech İstanbul Platformu, bu yıl küresel danışmanlık ve teknoloji devleri EY, Mastercard ve Oracle’ın desteğini alarak gücünü artırdı. Ülkemizde bu alanda benzer iş birliklerinin sayısının çoğalması gerektiğine inanıyorum. Bu iş birlikleri, potansiyeli açığa çıkaracaktır” açıklamalarını yaptı.

Türkiye’de dijital bankacılık müşterilerinin önemli bir kısmının artık mobil cihazları tercih ettiğini belirten Canko, mobilleşen dünyada yeni girişimlerin, bankalara tamamlayıcı ve destekleyici hizmetler sunan finansal teknolojiler olduğunu söyledi.

Canko, kripto paralar ve finansal teknolojilerin de birbirinden bağımsız olmadığını, blokzinciri teknolojisinin, finans dünyası başta olmak üzere pek çok sektörü kökten değiştireceğine inandığını vurgulayarak, “Bu alanı daha yakından tanımak ve gelecekte uygun iş tanımlarını ve rolleri belirlemek üzere denemeler, kavram kanıtlama çalışmaları da yapılıyor” dedi.

Kaynak: Hürriyet