Çin bir FinTech devi ancak derinden gelen Asya darbesi gelecek yıllarda bizleri daha farklı ülkelerin başarıları ile buluşturacak. Yenilikçi alanlar ise FinTech ekosistemini ülke sınırlarından kurtaracak.

*Eğer Future of Fintech 2019 değerlendirmemizin ilk bölümünü okumadıysanız şimdi doğru zaman. Sonra buradan devam edebilirsiniz.

CB Insights Kurucusu ve CEO’su Anand Sanwal sahnede, yüzlerce sayfadan oluşan sunumunu olabilecek en yüksek süratte ancak gayet anlaşılır şekilde gerçekleştiriyor, “Hindistan şu anda dünyanın en sıcak FinTech pazarı haline geldi” diyor ve ekliyor “regülasyonlar ile sektörü hızlandırıp, mobil çözümler ile büyümeyi mümkün kıldılar.”

Hindistan pazarı öylesine çekici ki Amazon, Google ve Mastercard özel olarak bu pazarda yatırım yapıyor. Herkesin gündeminde bir ödeme işlemine aracılık etmek, bunun için bir mobil telefona girmek ve sağlıklı şekilde ödemeleri kredilendirmek var. Açıkçası dünyadaki bu trendlerin Türkiye’de uzun süredir bankalar çerçevesinde karşılığını bulmuş olması sevindirici ancak bu başarıyı küresel arenaya taşımamış olmamız üzücü.

Türkiye’deki bankacılık deneyimini küresel arenaya taşımak sadece başarılı yöneticilerimizi yurt dışına transfer ederek değil, iş modellerini “girişimci stratejiler” ile yeni pazarlara açmak ile mümkün olabilir. Dünyada bir örneği olmadığını düşünürseniz yanılırsınız zira Güney Kore bu alanda hızlı bir çıkış yakalıyor.

2012 yılından bu yana mobil mesaj çözümleri geliştiren Koreli Kakao mobil ödeme çözümlerine sadece iki yıl önce adım atmış. Ulaştıkları işlem hacmi 20 milyar dolar büyüklüğünde. Şirketin CEO’su Alex Ryu “Bu işin anahtarı kültür, bunu çözen her yerde başarılı olabilir” diyor ve ekliyor “sınır ötesi para transferleri gerçek gücünü henüz göstermedi, hızla küreselleşen bir dünyada popüler ama henüz bakir bir alanı keşfediyoruz.”

Bir diğer Koreli FinTech şirket olan Toss’un CEO’su SG Lee stratejilerini şöyle özetliyor; “Bir yılda 100’den fazla yeni ürün geliştirdik ve bunların yarısından fazlası hemen öldü. Tüketiciyi keşfetmek için hızımızı kullanıyoruz.”

Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın altındaki FinTech devi Ant Financial şu anda Pazar büyüklüğü açısından dünyanın en büyük 10 bankası sıralamasında yer alıyor ama hepsi bu değil Ant Financial aynı zamanda dünyanın en büyük 10 teknoloji şirketi sıralamasında da yer alıyor.

Çinli teknoloji şirketlerinin FinTech çözümlerinde tüm dikey alanlarda yer edinmiş olması gözden kaçmaması gereken bir husus. Belki bu noktada geriye dönüp FinTech İstanbul’un geçtiğimiz yıllarda düzenlediği buluşma etkinliğinde Prof. Dr. İsmail Ertürk ile yaptığımız video röportajı izlemek için doğru bir zaman olabilir.

Prof. Dr. İsmail Ertürk’e Çin FinTech ekosistemini sorduk

Bu hafta Facebook’un liderliğinde duyurulan Libra, nakitsiz yaşamın önemini tekrardan gündeme taşıdı. Oysa medyanın ilgisini çeken bu gelişme on yılı aşkın bir süredir Çin finansal teknolojiler ekosisteminin hatta pek çok Asya ülkesinin ana gündem maddesi. “Dijital ödemeleri güçlendir, fiziksel parayı azalt ve finansal teknolojilerde çağ atla” işte Asya’nın geleceği gören ülkelerindeki motto bu.

Yeni Alanlar

Bill Gates’in, “Gelecek iki yılda olacakları abartıp, 10 yılda olacakların büyüklüğünü gözden kaçırıyoruz” sözü açıkça kendisini gösteriyor. CB Insights analistlerinden Lindsay Davis’in verdiği bilgilere göre 2030 yılına dek varlık piyasaları bugüne göre 5 kat büyümüş olacak. Bu büyüme ile bilgi akıllı telefonlar üzerinden ceplerimize girecek ve maalesef yüzlerce yıllık geçmişe sahip büyük bankalar bu alanda başarılı olamıyorlar. (Türkiye’nin bir istisna olması bizleri bu sözleri dinlerken tebessüm ettiriyor). Davis’e göre varlık piyasalarını büyüten yeni alanlar oluşuyor; otomobiller, seyahat, hızlı tüketim, e-spor ve dijital yaşam… Sanwal sunumunda bu değişimi “Rent is the new Mortgage (kiralamak yeni Mortgage)” ile ifade etmişti. Yani insanlar artık satın almak istemiyor, insanlar sadece ihtiyaç duyduklarında ulaşmak, kullanmak ve sonra yoluna devam etmek istiyor. Davis’e göre bu değişim FinTech’i tekil bir akıştan çok yönlü bir akışa dönüştürüyor. Yapay zeka, oyunlaştırma, kripto çözümlere adaptasyon, küçük bankalar ile iş birliği.. Hepsi bu sürecin birer aracı nihai varılması gereken nokta ise tüketiciyle buluşmak, bütünleşmek.

“Önce kullanıcılarını çoğalt sonra para kazanırsın” diyor Davis. Bir diğer CB Insights analisti Arieh Levi’ye göre BigTech’i güçlü kılan bu özelliği, “ellerinde milyarlarcası yoksa yüz milyonlarca kullanıcı var.”

Facebook’u Libra bünyesinde güçlü kılan şey önerdiği çözümün teknolojisi değil, elindeki kullanıcı tabanı. 900 milyon iPhone kullanıcısı, 383 milyon Apple Pay kullanıcısı ve şimdi Apple Card. Daha farklı ve yenilikçi oldukları için değil, müşterilerini daha iyi anladıkları için başarılı oluyor veya olacak bu firmalar. “Bankalar bu çevikliği kazanmalı çünkü rakipleri oyunu kurallarına göre oynamıyorlar” diyor Levi ve Jeff Bezos’un bir sözünü ekliyor; “Sizin kâr payınız bizim avantajımız.”

Teknoloji ile gelecek sadece tüketiciler için daha kolay olacak, bankacılık ve FinTech dünyasını ise sadece akıllıca kurgulanmış, doğru tasarlanmış, mükemmel işletilen bir ekosistem geleceğe taşıyabilecek.


Etkinlikte gerçekleştirilen sunumları aşağıdan indirebilirsiniz. Gelecek aylarda da oturumlara ait videolar paylaşılınca sizlere bilgisini vereceğiz.

  1. Future of Fintech 2019 Keynote
  2. Is Banking Having its AWS Moment?
  3. How Can Retail Banks Leverage AI?
  4. Where is Big Tech Attacking Financial Services?
  5. How Asia’s Internet Giants are Creating the Playbook for Fintech Super Apps
  6. How Do You Win the Next Generation of Investors?
Ahmet Usta lisans eğitimin İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği programında ve yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi MBA programında tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına çeşitli dergilerde yazarak başlayan Usta, kariyeri boyunca farklı kurumlarda Bilgi Teknolojileri yöneticisi olarak görev almış aynı zamanda farklı yayınlarda düzenli olarak yazarlığa devam etmiştir. Infomag, Bloomberg Business Türkiye gibi saygın dergilerde teknoloji editörlüğü yapan Usta, farklı ölçeklerde dijital ve basılı medya kanallarının kurulması ve yönetilmesi süreçlerine liderlik etmiştir. Usta, The Startup Owner’s Manual ve Identity is the New Money isimli kitapları Türkçe’ye çevirmiş, İngilizce Coopetition kavramını Türkçeye Rekaberlik karşılığı ile kazandırmıştır. Blockchain 101 kitabının eş yazarı olan Usta, FinTech İstanbul ve Blockchain Türkiye Platformlarının Genel Yayın Yönetmeni ve aynı zamanda profesyonel bir konuşmacı ve eğitmendir.