İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu – FINMA, iki adet servis sağlayıcısına kripto bankacılığı konusunda çalışmak üzere lisans onayı verdi. İsviçre’nin yüksek profilli bankerleri tarafından desteklenen her iki kuruluş Seba ve Sygnum bu konuda dünyada lisans alabilen ilk kuruluşlar oldular.

Bu bankaların mevduat toplamaya başlaması ile geleneksel finans endüstrisi ile dijital varlık endüstrisi arasında ilk köprünü kuruluyor.

Bankalara verilen onayın içeriği: Kripto para birimleri ve dijital varlıkların alımı, satımı ve yönetimi; velayeti; tokenizasyonu; likidite yönetimini ve işlem bankacılığını içeren bir hizmet yelpazesini kapsamaktadır.

Lisans alan firmalardan ilki, bir Zug firması olan Seba. Bu firmanın en büyük destekçisi ülkedeki özel bir banka olan Julius Baer.

2018 yılında bir start-up olarak kurulan firma finans çevrelerinin sağladığı yaklaşık 100 milyon Dolarlık bir fon ile çalışmalarına başladı. Banka şu anda büyük bölümü bilgi işlem personeli olan yaklaşık 60 kişilik bir personel istihdam ediyor.

Seba’nın CEO’su Guido Bühler daha önce yaptığı bir açıklamada “çok hızlı ilerlediklerini bu nedenle başlangıç için 10-15 müşteri ile pilot bazı çalışmalar yapmak” istediklerini belirtmişti. Pilot çalışmalara dahi başlayabilmek için FİNMA onayına ihtiyaç duyuluyordu. Bu çalışmalarla elde edecekleri neticelere bağlı olarak bankanın faaliyetlerinin farklı müşteri grupları ve farklı kanuni düzenlemelere sahip bölgelerde genişletilmesi planlanıyor.

Seba 2018 yılındaki ilk tanıtım toplantısı CryptoValley’de yapıldı. Bu ilk toplantıda o sırada Zürih’te bir kongre için bulunan BKM Genel Müdürü Sayın Soner Canko ve BKM İş Geliştirme Yöneticisi Sayın Özge Özbalaban Çelik’i davet ederek birlikte proje detaylarını daha en başından ve ilk elden dinleme imkânı bulduk ve sonrasında da bankanın çalışmalarını yakından takip etmeye devam ediyoruz.

Lisans alan firmalardan ikincisi olan Sygnum. Firmanın güçlü bir yönetim kadrosu var. Örneğin eski UBS CEO’su Peter Wuffli firmanın yönetim kuruluda ve İsviçre Merkez Bankası eski yöneticilerinden Philipp Hildebrand’ın firmanın danışmanları arasında. Sygnum’un şu anda yaklaşık 100 çalışanı var ve bunların 65 tanesi bilgi işlem bölümlerinde çalışıyor.

Sygnum kurucu ortaklarından Krieger verdiği röportajlarda ısrarla “asıl işin bundan sonra başladığını” belirtiyor. Ayrıca, Sygnum Singapur’da fon yönetimi yapabilmek için Singapur makamlarına da lisans başvurusunda bulundu. Bankanın çözümlerinin uluslararası yatırımcıların da ilgisini çekmesi bekleniyor.

Her iki ekip uzun zamandır mevcut kanuni düzenlemelere uygunluk ve teknoloji konularında önemli çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmaların da bir sonucu olarak FINMA birkaç gün önce sanal varlık servis sağlayıcıları için yeni düzenlemelerini FATF kurallarına uygunluğu vurgulayarak yeniden yayınladı. Bu düzenleme ile ilgili yapılan açıklamalarda kriptoparalar ile geleneksel sistemler arasında bir köprü kurulamadığı takdirde kara para aklama konusunda kriptoparaların denetimsiz kalma riski ile karşı karşıya kalınabileceği vurgulandı. Yeni düzenleme ayrıcalıklı bu iki bankayı ağır sorumluluklarla karşı karşıya bırakmıştır.

Mevcut düzenleme ile Seba ve Sygnum sadece resmi kimlik doğrulama sistemi aracılığı ile onaylanmış müşterilere hizmet verebilecek. Kripto bankaların yapacakları işlemlerde (transaction) alıcı ve satıcılara ait bilgilerin geleneksel ödeme sistemleri ile aktarılmaması durumunda işlemleri durdurulacak.

FINMA tarafından yapılan açıklamada FATF kurallarına uygun olarak düzenlenmemiş kripto para cüzdanları konusunda hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyeceğinin altı çizildi.
Bankacılık ve finans endüstrileri ve regülasyonların gelişimi açısından dikkatle izlenmesi gereken bu kararın yansımalarını takip etmeye devam edeceğiz.

İsviçre Crypto Valley Association üyesi, elektrik mühendisi (MBA), Honeywell, Siemens, Artesis, Tyco ve Pentair firmalarında yöneticilik yaptı. "Blockchain ekosistemleri" ve "kurumsal blockchain yatırımları " konularında çalışmalar yapıyor.