Finans ve bankacılık sektöründe yenilikçi yaklaşımlar sunarak müşterileri kendine çeken FinTech’lerin büyümek için üç alana önem vermesi gerekiyor. Böylece bankalar ile birlikte çift yönlü bir kazan-kazan durumu yaratmak çok daha kolaylaşabilir.

Finansal teknolojilerin geliştirilmesi ve erişilmesi artık finans endüstrisinin tekelinde değil  ve sektör artık finansal olmayan kuruluşların artan rekabetiyle de karşı karşıya. FinTech’in hızlı büyümesi, daha yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyan finans endüstrisinin iş yönünü de değiştirdi. Son zamanlardaki eğilimler, finansal sektörlerin FinTech yatırımlarını artırmasını, hizmet dağıtım kanallarını yeniden düşünmesi ve temel fonksiyonlarını servisler haline dönüştürmesine zorunlu kılıyor. Bu süreç içinde FinTech’ler üç ana konuya dikkat ederek bankalar ve geleneksel finansal kurumlar ile ilişkilerini güçlendirebilirler.

Kara Para Aklama Önleme Uyumluluğu

Günümüzün finansal ekosisteminde, Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklama Önleme (AML) yasaları ile ilgili katı düzenlemeler bulunuyor. Bankalar, kara para aklama ile alakalı özel değerlendirme, izlemek ve rapor etme süreçlerine uymak zorundalar. Diğr yandan finansal kurumlar için bunu başarmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, suçlular da gelişiyor. FinTech’lerin bu alanda kendilerini geliştirmesi ile bankalar ile önemli iş birlikleri kurabilirler.

Güvene Dayalı Çözümler

Finans sektörü ve müşterileri yakın bir ilişki paylaşıyor. Müşteriler, zor kazandıkları paralarını belirli bir bankaya emanet etmek için güvene ihtiyaç duyuyor. Teknoloji artık tüketici güvenini artırmak için pek çok seçenek sunuyor. Çok kanallı bir dijital bankacılık hizmeti oluşturmak, geçmişte olduğu kadar karmaşık değil. Teknoloji yoluyla güven geliştirmenin yeni yollarını keşfeden FinTech’ler tüketicilerin dikkatini kazanıyor. FinTech’ler aynı zamanda geliştirdikleri çözümleri, finansal kuruluşlara ve bankalara sunarak büyüyebilirler.r.

Entegre Sistemler

FinTech’ler, bankaların bir müşterinin bir banka ile olan iletişimindeki süreçleri bütünleştiren çözümler sağlayabilirler. Bankalar için yenilikçi çevrimiçi teknolojilerin tüm detaylarına hakim olmak ve uygulmaka basit bir iş değil. Bu sebeple FinTech’ler bu alanda sofistike sistemler geliştirerek bankalara entegre olabilirler. Özellikle internet üzerinden yapılan ödeme ve ticaret işlemleri müşterilere yenilikçi servisler sunmak için büyük fırsatlar yaratıyor. Bu noktada FinTech’ler sadece bankalar ile değil Starbucks modelinde olduğu gibi ticari işletmelere de çözümler sağlayabilirler.