Banco Santander halka açık bir blokzinciri ağında dijital tahvil ihracatı yapan ilk banka olduğunu duyurdu.

Büyük İspanyol bankası Banco Santander yaptığı bir basın duyurusu ile Ethereum blokzinciri ağında dijital tahvil ihraç eden ilk oyuncu olduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada 20 milyon dolarlık tahvil ihracı ile atılan bu ilk adım bu süreci gelecekte daha hızlı, daha verimli ve daha basit hale getirebilecek yıkıcı teknolojinin kapılarını açıyor.

Santander’in blokzinciri laboratuvarında 2016 yılında başlayan çalışmaları sürdüren bankanın, kurumsal müşterilerine hizmet veren küresel bölümü, Santander Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı (CIB) ihracata ilişkin süreci yönetti.

Santander, açık kaynaklı blokzinciri teknolojilerinden biri olan Enterprise Ethereum blokzinciri altyapısını kullandı. Banka açıklamasında bu tercihini, “güvenli bir şekilde belirteçler (token) yaratmak ve blokzinciri üzerinde izin verilen şekilde kaydetmek için bu altyapı bir kilometre taşını ifade ediyor” ifadeleri ile tanımladı.

Gerçekleşen yatırımın tamamlanması için kullanılan nakit (blokzinciri üzerinden teslimat ve ödemeye ilişkisi) akıllı sözleşmeler ile temsil edildi. Bu otomasyon sayesinde, bir yıllık vadeye sahip tahviller işlem sırasında gereken aracı sayısını azaltarak işlemi daha hızlı, daha verimli ve basit hale getirdi.

Banco Santander’ın finans sorumlusu José García Cantera, “Santander, finansal sektörün derin dijital dönüşümünün ön saflarında yer alıyor ve gerçekleştirdiğimiz işlem buna bir örnek. Süreci hızlandırabilen tüm teknolojilerden yararlanmak istiyoruz, böylece müşterilerimiz gelişip daha hızlı ve daha verimli olabiliyor ve blokzinciri de bu teknolojilerden biri” açıklamasını yaptı.

Santander aynı zamanda küresel para transferleri için blokzinciri altyapısı Ripple ağını geliştiren Ripple’ın da önemli bir iş ortağı.

Dünya Bankası da geçtiğimiz günlerde benzer bir açıklama gerçekleştirmişti.

Dünya Bankası, blokzinciri üzerinde tahvil satışı yaptı