Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) desteği ile FinTech İstanbul tarafından, son yıllarda FinTech sektöründe adını sıkça duyduğumuz “Açık Bankacılık” konusunu ele alan bir çalışması Türkiye değerlendirmesi ile genişletilerek ve elden geçirilerek güncellendi.

Temmuz 2019’da yayınlanan çalışma “Açık Bankacılık” kavramının ne olduğuna, önemine ve bankacılığın geleceği için ne anlam ifade ettiğine değinilen çalışmada sektör uzmanlarının değerlendirmeleri ve konuya yönelik detaylı bilgilere yer vererek sektör ve tüm ilgili taraflar için önemli bir başvuru kaynağı haline geldi.

Gerçekleştirilen çalışmaya gösterilen ilgi sebebiyle “Açık Bankacılık: Bankacılığın Geleceği” raporu, FinTech İstanbul destekçileri EY, Mastercard, Oracle katkıları ve uzman katılımcıların desteği ile güncellenerek “Dünyada ve Türkiye’de Açık Bankacılık: Bankacılığın Geleceği” adıyla yeniden yayımlandı.

Açık Bankacılık Nedir?

Bankaların, sunduğu API’lar* ile üçüncü parti kurumların finansal hizmetler geliştirmesine izin vermesi şeklinde tanımlanabilecek olan Açık Bankacılık, sektör açısından verinin demokratikleştirilmesi olarak tanımlanıyor. Bu yaklaşım başlangıçta bankalar tarafından üstlenilen bir inisiyatif iken bugün dünyanın farklı coğrafyalarında, finans sektöründe rekabet ortamını güçlendirmek amacıyla, kanunlar tarafından zorunlu tutulan bir yaklaşıma dönüşüyor. Avrupa Birliği tarafından hayata geçirilen PSD2, Asya ülkeleri ve bankaların farklı yaklaşımları ile Açık Bankacılık hızla büyüyen yeni bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor.

Açık Bankacılık Neden Önemlidir?

Bankacılık ve finans sektörü ile birlikte bu ekosistemin içinde kalan veya bir şekilde ortak bir kesişim kümesi bulunan tüm alanlar, her geçen gün birbirine daha fazla yakınsayarak yeni bir dünyanın kapılarını açıyor. “Açık Bankacılık” sadece bir strateji veya mecburiyet olmanın ötesine geçerek sektörün geleceğini ifade ediyor. Okumakta olduğunuz bu çalışmada, yalın bir dille Açık Bankacılık kavramını ele almaya ve bu yapının dünyadaki gelişimine paralel olarak geleceğe vereceği yönü analiz etmeye çalışıyoruz.

Gerçekleştirilen çalışma BKM İş Geliştirme Direktörü Özge Çelik, BKM İş Geliştirme Müdürü Okan Yıldız, Açık Bankacılık ve PSD2 alanında danışmanlık hizmetleri sunan INTED kurucusu ve CEO’su Haluk İnanmış ve Consulta Group danışmanlarından Özgür Aksoy’un katkıları ile FinTech İstanbul Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Usta tarafından kaleme alındı.

Açık Bankacılık kavramını derinlemesine irdeleyen bu çalışmayı BKM’nin internet sitesinde yer alan yayınlar bölümünden, BKM Express ile Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na 1 TL bağış yaparak elde edebilirsiniz.