Almanya teknoloji devlerine karşı tavrını otaya koyuyor: Eğer bankacılık hizmeti sunmak istiyorsanız yasal düzenlemelere hazır olun.

Frankfurt’ta gerçekleşen bir konferansta konuşan Maliye Bakanı Yardımcısı Joerg Kukies, bunun oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

Apple ve Google gibi büyük teknoloji firmaları giderek daha fazla finansal hizmetler sunuyor. İş modellerinin kalbinde ise daha fazla veriye erişim sağlama yer alıyor. Buda Almanya’daki bankacılık sektörünün başını ağrıtıyor.

Kukies konuyla ilgili olarak: “Apple Pay ve Google Pay gibi finansal hizmetler sunan teknoloji firmalarıyla bir sorunumuz yok. Ancak geçen hafta Alman parlamentosunun rekabeti korumak için aldığı kararları da son derece doğru bulduk.” ifadelerini kullanıyor.

Almanya’nın kara para aklamayla mücadele kapsamında meclisten geçirdiği ve üst meclis tarafından da onaylanması halinde 2020’nin başında uygulamaya konacak olan kanun teknoloji firmalarının adil rekabet için arayüzlerini diğer ödeme servislerine de açmasını kapsıyor. Bu kanunla birlikte Apple’ın iPhone’lardaki NFC’yi diğer ödeme servislerine de açması gerektiğini duyurmuştuk. Apple ise buna karşılık bu tasarının finansal verileri riske atacağını söylemişti.

Almayan büyük teknoloji şirketlerine karşı net bir tavır almaya başlarken Avrupa’nın geri kalanında büyük teknoloji firmalarına yönelik hamleler gelecek mi merak konusu. Almanya’nın adil rekabet adına attığı bu adımlar Avrupa’nın geri kalanı için de örnek teşkil edebilir.

KaynakBank Innovation