FinTech İstanbul Kurucu ortağı Prof Dr. Selim Yazıcı, Bloomberg HT ekranlarında yayınlanan ve Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programının konuğu oldu.

Programda 2019 yılının finansal teknolojiler açısından nasıl geçtiği masaya yatırıldı. Yatırımlar, regülasyonlar ve yıl içindeki önemli gelişmeler değerlendirildi.

2019 yılında Türkiye’deki FinTech ekosisteminde neler oldu?

2019’un son Finansal Teknoloji programına konuk olan Selim Yazıcı, geçtiğimiz yılın FinTech ekosisteminin genel bir değerlendirmesini yaptı. 2019’un Türkiye’deki yatırımlar açısından beklentiyi karşılamadığını belirten Yazıcı, yine de birkaç değerli exit ve birleşmenin gerçekleştiğini, bunların ekosistemi güçlendirdiğini belirtti.

Regülasyonlar

Geçtiğimiz yıllar boyunca yapılan regülasyonlara da değinen Yazıcı, Türkiye’nin FinTech ekosistemindeki vizyonunu değerlendirdi. 11. Kalkınma Planı, Arama Konferansı, BDDK’nın yayınladığı Açık Bankacılık Bilgi Sistemleri, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi’nin gerçekleştirdiği finans çalıştayı, yeni ekonomi programı ve 6493 kanununun revizyonu gibi faaliyetlerle birlikte kamu tarafının finansal teknoloji alanındaki vizyonunu ortaya koyduğu söyleyen Yazıcı, 2020’nin ilk yarısında bunların etkilerini görebileceğimizi söylüyor.

BDDK’nın yetkilerinin Merkez Bankası’na devredilmesi ve yetkinin tek elde toplanılması karar ama süreçlerini biraz daha hızlandıracak. Yetki devrinde öne çıkan konulardan birisi ücreti, masraf ve komisyonların niteliğinin belirlenmesiydi. Bu daha önce karmaşık süreçti ama şu anda bunların düzenlendiğini görüyoruz.

FinTech İstanbul 2019’u nasıl geçirdi?

2019’un bizim için açık bankacılık yılı olacağı söylediklerini ifade ede Selim Yazıcı konuyla ilgili olarak:  “Açık Bankacılık konusunda sektörü ilgilendiren çalışmalar yaptık. Bunlardan ikisi de hem bankaları hem de startup’ları bir ara getiren bir çalışmaydı. Bunun sonucunda da açık bankacılıkla ilgili iki rapor yayınladık. Daha sonra yaptığımız bu çalışmaların, ülkedeki regülasyonların oluşmasında ve birçok kamu kurumunda girdi olarak kullanılmış. Bu bizi çok sevindirdi. Sektörde belki de kanayan bir yaraya dokunmuş olduk.

2020’nin ana teması ise regülasyonlarla ve yapay zeka olacak. FinTech İstanbul’un ağırlığı biraz daha bu alana kayacak. Yurt dışı iş birliklerinin güzel sonuçlar verdiğini söyleyen Yazıcı, farklı ülkelerin de Türkiye’ye ciddi bir ilgisi olduğunu, iş birliklerinin bilgi transferini kolaylaştıracağını söylüyor.

FinTech İstanbul’un 2019’u nasıl geçirdiğine dair daha fazla detaya “FinTech İstanbul ile 2019 özeti” yazısından ulaşabilirsiniz.