Her yılın son günü yayınladığımız ve artık geleneksel hale gelen yeni bir FinTech İstanbul ile yılın özetinde daha birlikteyiz. Sizler için tüm yılı özetleyen bu yazımızı keyifle okumanızı ümit ediyoruz. Haydi başlayalım.

FinTech İstanbul, 2016 yılının Şubat ayında Bankalararası Kart Merkezi’nin desteği ile kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olarak bugünlere ulaştı. Bizim için 2019’un en önemli adımlarından birisi destekçilerimiz arasına EY Türkiye, Mastercard ve Oracle’ın katılması oldu. Diğer yandan artık dört seneye yaklaşan maceramızda yayınladığımız haber, makale, röportaj ve pek çok farklı içerik ile sadece Türkiye değil dünya FinTech ekosisteminin de bir röntgenini çektik ve tüm arşivlerimiz ile benzersiz bir bilgi hazinesine dönüştük.

2019 yılında 900’ü aşkın içerik ürettik. Bunların 120 tanesinin makale olması bizim için ayrı bir gurur kaynağı zira bu sene Temmuz ayında güncellediğimiz yeni tasarımımız ile birlikte köşe yazarlarımız, uluslararası temsilcilerimiz ve önemli isimlerin kaleme aldığı içerikler artık okuyucularımız ile daha düzenli şekilde buluşuyor.

İçeriklerimizin önemli bir kısmı videolardan oluşuyor, yıl boyunca yaptığımız röportajlar ile en güncel konuları profesyonel isimler ile ele aldık. Ayrıca yeni destekçimiz EY ile başlattığımız sohbet serileri en çok beğenilen ve ilgi gören çalışmalarımız arasında yer aldı.

Her sene düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz FinTech 101 ve Blockchain 101 eğitimlerimiz de bu sene de toplamda 140’a yakın kişiyi mezun ettik ve Belgem.io üzerinden sertifikalarını vermeye devam ettik.

FinTech İstanbul bu sene özellikle yurt dışı etkinlikleri yakından takip ederek okuyucularına tüm gelişmeleri en ön sıradan ulaştırdı. Tüm FinTech İstanbul paydaşları ve temsilcileri ile 2019 yılında boyunca; Paris FinTech Forum 20109, Finovate Europe 2019, Money20/20 Europe, Future of Fintech 2019, Singapur Fintech Festival 2019, Money20/20 ABD yerinde takip ettik. 2020 de çok farklı geçmeyecek ve tüm etkinlikleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bu sene yayınlarımız arasına katılan “Açık Bankacılık” çalışmamız ile hızla yükselen bir konuyu en sade ve anlaşılır şekilde özetlemeye çalıştık. 2020’de daha fazla “Açık Bankacılık” ve “Açık Yaşam” kavramlarını duymaya devam edeceğiz.

2019’da gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimiz ile çok önemli isimlerle en güncel FinTech başlıklarını ele almaya devam ettik. Aşağıda bu etkinliklerden sonra gerçekleştirdiğimiz röportajları izleyebilirsiniz.

Tüm bu etkinlik, eğitim, yayınlar ve içeriklerimizden haberdar olmak ise aslında çok kolay; internet sitemizi düzenli takip etmek, Twitter veya Linkedin hesaplarımızı takip etmek veya e-posta bültenimize abone olmak 😉

Küresel ve Yerel Gelişmeler

Her sene anahtar bir kelime üzerinden küresel gelişmeleri ele aldık. 2017 yılında anahtar kelime Bitcoin olmuştu, 2018 yılında Blockchain, 2019 yılının anahtar kelimesi ise “Açık Bankacılık” oldu. Aslında bu biraz hile yapmaya benziyor zira “Açık Bankacılık” öylesine geniş bir alan ki içinde düzenlemeleri, API çözümlerini, Servis olarak Bankacılık (Banking as a Service – BaaS), rekaberlik, iş birliği, FinTech girişimlerini…. 🙂 Kısacası listeyi uzatabiliriz ama genel olarak tüm popüler teknolojileri barındırdığını söyleyebiliriz.

Ocak ayında Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin kendi ödeme sistemini duyurması finansal çözümler ile farklı endüstrilerin yakınsamasına güzel bir örnekti, gerek Açık Bankacılık gerekse finansal girişimler anlamında buna benzer örneklerin artacağını söyleyebiliriz. Google’ın yine Ocak ayında İrlanda’da aldığı ödeme lisansını bu kapsamda ele almakta fayda var.

Yılın ilk çeyreğinde, ödeme alanında adını dünyanın en etkili isimleri arasına yazdıran BKM İş Geliştirme Direktörü Özge Çelik bizleri gururlandırdı.

Yılın ilk çeyreğinde öne çıkan ve tüm yıl boyunca gelişen bir alan ödemeler oldu, bankaların kendi aralarında, uluslararası arenada ödemeleri kolaylaştırmak için çeşitli adımlar attığını gözlemledik. Özel şirketler de bu konuya uzak değillerdi, IBM kendi ödeme sistemini tanıtırken, Apple bu alanda zaten dev adımlar atıyordu, özellikle Apple Card yılın en dikkat çekici adımları arasında geldi.

2019’un öne çıkan bir diğer konu başlığı ise Merkez Bankaları Dijital Para girişimleri oldu. Bu yükselen konu ile alakalı çeşitli doktora tezleri yazılırken, bankalar çeşitli adımlar atmaktan çekinmediler, bizler de bu konuyu çeşitli açılardan ele alan makaleler yayınladık. TCMB’de 2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı çerçevesinde bu konuyla alakalı çalışmalarını başlattı ve umuyoruz ki 2020’de bu çalışmaları hep birlikte göreceğiz.

2019 yılının anahtar kelimesi Blockchain olmasa bile bu alanda yapılan çalışmalar hiç hız kesmedi. Ancak bu gelişmeler artık kripto paralar üzerinden daha çok bankacılık hizmetlerine ve kripto varlıkların yönetilmesine odaklandı. Blokzinciri teknolojisi ile bankalar arasında para transferi, ödeme sistemleri, KOBİ fonları, uzlaşma çalışmaları, kredi kartı sistemleri, tahvil satışları gibi başlıklar gördük. Diğer yandan Facebook’un Libra Vakfını kurması ve bu alandaki hedefleri dikkat çekiciydi. 2020’de Whatsapp üzerinden ödemeler başlarsa bakalım süreç nasıl ilerleyecek?

Uzatmadan Toparlayalım

Efendim artık açıkça biliyoruz ki uzun yazıları okumayı pek sevmiyoruz. Bu sebeple gözümüze çarpan önemli başlıkları hızlıca toparlayarak 2019’a göz gezdirdik. Her sene yaptığımız bu özetler bize gösteriyor ki FinTech İstanbul eşsiz bir kütüphaneye dönüşmüş durumda. Araştırdığınız, üzerinde çalıştığınız konu her ne olursa olsun FinTech İstanbul’da bir arama yaparak küresel ve yerel arenayı hızlıca tarayabilirsiniz. Sadece haftalık bültenlerimize abone olarak bir yıl boyunca posta kutunuza ulaşacak 52 bülten, çeşitli davetler ve fırsatlar ile FinTech ekosistemine hakim olmak hiç olmadığı kadar kolay.

Ayrıca 2019 yılında sitemizde yayınlanan tüm içeriklerin listesini de PDF olarak indirebilirsiniz. Arşivinize eklemenizde fayda var.

Ev Ödevi

FinTech dünyasının önemli konu başlıkları belli; Açık Bankacılık, BigTech, Ödemeler, Blokzinciri, Blockchain, Yatırımlar, Yenilikçilik, Dijital Para, Regülasyonlar, X, Y, Z…

Sizin için ister bunlar ister başkaları olsun, dilediğiniz kelimeyi ve terimleri bir arama kutusuna yazarak uzun emeklerin meyvelerini dallara bile uzanmadan toplayabilirsiniz 😉

Herkese adı kadar havalı bir 2020 yılı diliyoruz.

Ahmet Usta lisans eğitimin İstanbul Teknik Üniversitesi Uzay Mühendisliği programında ve yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi MBA programında tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına çeşitli dergilerde yazarak başlayan Usta, kariyeri boyunca farklı kurumlarda Bilgi Teknolojileri yöneticisi olarak görev almış aynı zamanda farklı yayınlarda düzenli olarak yazarlığa devam etmiştir. Infomag, Bloomberg Business Türkiye gibi saygın dergilerde teknoloji editörlüğü yapan Usta, farklı ölçeklerde dijital ve basılı medya kanallarının kurulması ve yönetilmesi süreçlerine liderlik etmiştir. Usta, The Startup Owner’s Manual ve Identity is the New Money isimli kitapları Türkçe’ye çevirmiş, İngilizce Coopetition kavramını Türkçeye Rekaberlik karşılığı ile kazandırmıştır. Blockchain 101 kitabının eş yazarı olan Usta, FinTech İstanbul ve Blockchain Türkiye Platformlarının Genel Yayın Yönetmeni ve aynı zamanda profesyonel bir konuşmacı ve eğitmendir.