Google, İrlanda’da aldığı ödeme lisansı ile neyi hedefliyor olabilir?

13 Ocak 2019
131 Görüntüleme

2018 yılının sonunda Litvanya Merkez Bankası’ndan e-para kuruluşu lisansı alan Google, Ocak ayının ilk haftası İrlanda Merkez Bankası’ndan ödeme kuruluşu lisansı aldı.

Teknoloji devi Google’ın İrlanda’da faaliyet gösteren “Google Payment Ireland” isimli kuruluşu için tahsis edilen lisans ile şirket, Avrupa Birliği ülkelerinde ödeme yaptırabilecek ve ödeme kabul edilmesini sağlayacak. Lisans PSD2 düzenlemesi kapsamında verildiği için tüm AB ülkelerinde geçerli olmakla birlikte PSD2’nin getirdiği açık bankacılık yapısı ile de entegre çözümler olası görünüyor.

Google’ın hedefinde ne olabilir?

Geçmiş yıllarda FinTech’ler ve geleneksel bankacılık sisteminin birbirine karşı durumu, rekabeti ve tehditleri tartışıldı. ancak nihayetinde bu tartışmaların boş olduğu ve önemli olanın iş birlikleri ile ekosistemler geliştirilmesi gerektiği noktasında ortak bir kanaate ulaşıldı. Ancak esas tehlikenin TechFin yapıları veya BigTech olarak isimlendirilen dev teknoloji firmalarından gelebileceğini ele aldık.

Google, finansal hizmetlerini ağırlıklı olarak dijital ödeme çözümü Google Pay’in etrafında sunuyor. Şirketin yaklaşık 2 yıl önce Facebook da İrlanda Merkez Bankası’ndan e-para kuruluşu lisansı alması ve şimdi bu lisansı PSD2 kapsamında tüm AB ülkelerinde işlem yapabilecke şekilde genişletmesi önümüzdeki dönemde Google’ın finansal servisler odaklı çözümleri sunabilecğeinin bir göstergesi.

PSD2, Açık Bankacılık kavramı çerçevesinde Google’ın sadece ödeme yapmak ve kabul etmenin (Payment Initiation Service Provider -PISP) ötesinde, izin veren müşterilerinin mevcut banka hesaplarına da bağlanarak veri çekebilecek ve bu veriler üzerinden servisler sunabilecek (Account Information Services Provider – AISP) . Google’ın bu çerçevede sunabileceği hizmetler şirketin elindeki teknik bilgi birikimi ve imkanlar düşünüldüğünde bankacılık sektörü için endişe yaratması gereken bir adım olarak nitelendirilebilir.

Öte yandan sektörün kendi içinde daha çok iş birliği odaklı adımlar atması sonucnu da beraberinde getirebilir. Aynanın diğer yüzünde ise AB içinde bugüne dek pek çok veri ihlali ve tekelleşmeye dönük cezalar alan Google için artık daha temkinli olması gereken bilinmedik sulara yelken açtığını da söyleyebiliriz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)
Açık Bankacılık
5 görüntüleme
Açık Bankacılık
5 görüntüleme

Analiz: FinTech’in Beş Dönemi (2005 – 2027)

Ahmet Usta - 21 Mayıs 2019

Küresel FinTech liderlerinden Chris Skinner kişisel bloğu The Finanser’da kaleme aldığı en son makalesinde FinTech kavramının, 2005 yılından itibaren başlayarak…

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak
FinTech
10 görüntüleme
FinTech
10 görüntüleme

Mastercard Hindistan FinTech sektörüne 1 milyar dolar yatırım yapacak

Tahsin Özyer - 21 Mayıs 2019

Küresel ödeme devi Mastercard önümüzdeki 5 sene boyunca Hindistan'daki finansal teknolojilere yönelik 1 milyar dolarlık bir yatırım planladığını açıkladı. Hindistan'da…

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak
Basın Bülteni
7 görüntüleme
Basın Bülteni
7 görüntüleme

Visa Inovasyon Programı ile Türk FinTech’leri yurtdışına açılacak

Tahsin Özyer - 20 Mayıs 2019

Türkiye dijital ödeme ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla Visa İnovasyon Programı’nı başlatıyor. Hackquarters ortaklığı ile hayata geçen ve 6 ay…

Yorum Bırakın

e-Posta adresiniz gizli kalacak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.