Google, İrlanda’da aldığı ödeme lisansı ile neyi hedefliyor olabilir?

13 Ocak 2019
96 Görüntüleme

2018 yılının sonunda Litvanya Merkez Bankası’ndan e-para kuruluşu lisansı alan Google, Ocak ayının ilk haftası İrlanda Merkez Bankası’ndan ödeme kuruluşu lisansı aldı.

Teknoloji devi Google’ın İrlanda’da faaliyet gösteren “Google Payment Ireland” isimli kuruluşu için tahsis edilen lisans ile şirket, Avrupa Birliği ülkelerinde ödeme yaptırabilecek ve ödeme kabul edilmesini sağlayacak. Lisans PSD2 düzenlemesi kapsamında verildiği için tüm AB ülkelerinde geçerli olmakla birlikte PSD2’nin getirdiği açık bankacılık yapısı ile de entegre çözümler olası görünüyor.

Google’ın hedefinde ne olabilir?

Geçmiş yıllarda FinTech’ler ve geleneksel bankacılık sisteminin birbirine karşı durumu, rekabeti ve tehditleri tartışıldı. ancak nihayetinde bu tartışmaların boş olduğu ve önemli olanın iş birlikleri ile ekosistemler geliştirilmesi gerektiği noktasında ortak bir kanaate ulaşıldı. Ancak esas tehlikenin TechFin yapıları veya BigTech olarak isimlendirilen dev teknoloji firmalarından gelebileceğini ele aldık.

Google, finansal hizmetlerini ağırlıklı olarak dijital ödeme çözümü Google Pay’in etrafında sunuyor. Şirketin yaklaşık 2 yıl önce Facebook da İrlanda Merkez Bankası’ndan e-para kuruluşu lisansı alması ve şimdi bu lisansı PSD2 kapsamında tüm AB ülkelerinde işlem yapabilecke şekilde genişletmesi önümüzdeki dönemde Google’ın finansal servisler odaklı çözümleri sunabilecğeinin bir göstergesi.

PSD2, Açık Bankacılık kavramı çerçevesinde Google’ın sadece ödeme yapmak ve kabul etmenin (Payment Initiation Service Provider -PISP) ötesinde, izin veren müşterilerinin mevcut banka hesaplarına da bağlanarak veri çekebilecek ve bu veriler üzerinden servisler sunabilecek (Account Information Services Provider – AISP) . Google’ın bu çerçevede sunabileceği hizmetler şirketin elindeki teknik bilgi birikimi ve imkanlar düşünüldüğünde bankacılık sektörü için endişe yaratması gereken bir adım olarak nitelendirilebilir.

Öte yandan sektörün kendi içinde daha çok iş birliği odaklı adımlar atması sonucnu da beraberinde getirebilir. Aynanın diğer yüzünde ise AB içinde bugüne dek pek çok veri ihlali ve tekelleşmeye dönük cezalar alan Google için artık daha temkinli olması gereken bilinmedik sulara yelken açtığını da söyleyebiliriz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Mastercard toplu taşımada temassız ödemeleri artırmak istiyor
FinTech
6 görüntüleme
FinTech
6 görüntüleme

Mastercard toplu taşımada temassız ödemeleri artırmak istiyor

yazar05 - 25 Mart 2019

Mastercard, yayınladığı basın bülteninde ABD'deki 20 şehire daha toplu taşımada temassız ödemeleri getirerek transit geçişleri artıracağını açıkladı. Bu yılın sonunda…

InstaReM ve First Data kurumsal kredi kartları için iş birliğine gidiyor
FinTech
13 görüntüleme
FinTech
13 görüntüleme

InstaReM ve First Data kurumsal kredi kartları için iş birliğine gidiyor

yazar05 - 25 Mart 2019

Singapur merkezli, tüketiciler ve bankaların sınır ötesi para göndermesine olanak tanıyan FinTech girişimi InstaReM kurumsal kredi kartları çıkarmak için First…

Bankaların %41’i PSD2 yönetmeliğine geçemedi
Bankacılık
10 görüntüleme
Bankacılık
10 görüntüleme

Bankaların %41’i PSD2 yönetmeliğine geçemedi

yazar05 - 25 Mart 2019

İsveç merkezli açık bankacılık platformu Tink tarafından yapılan ankete göre bankaların yarısına yakını üçüncü taraf hizmet sağlayıcılar için bir test…

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.