Paris FinTech Forum 2019, Fransa, Belçika, Lüksemburg ile Litvanya’nın Ekonomi Bakanlarının katıldığı bir panel ile kapandı.

İki gün boyunca sizlere Paris FinTech Forum 2019’daki gelişmeleri yerinde izleyerek, özet şekilde aktarmaya çalıştık.

İkinci gün yenilikçi bankalar için sıradaki adımların ele alındığı paneller ile devam etti.

Zopa: Kişiden kişiye kredi servisleri (P2P Lending) alanındaki hizmetleri ile dünyanın en büyük dijital kredi servisi olma yönünde ilerlemeye devam ediyor.

Monesee: İngiltere’de başlayan macerasını bugün 20 AB ülkesine genişletmiş durumda. Bu ülkelerde yaşamasanız dahi dakikalar içinde bu ülkelerde bir banka hesabı açmanıza izin veriyor.

Atom: Hızlı, güvenli ve kolay bir dijital banka hesabı açmanızı sağlıyor. Mottoları; “Bankacılık sıkıcı, ilginç olan ise paradır” ile hizmetlerini geliştiriyorlar.

Bu üç büyük yenilikçi dijital bankacılık servisinin odaklandığı en önemli nokta artık bankacılığın kesintisiz ve hızlı bir hizmete dönüşmesi. Tüketicilerin artık beklemeye sabrı yok ve tahammül süresi neredeyse 3 saniye kadar kısa.

ING Ventures CEO’su Benoit Legrand, küresel bankacılık sektörünün takılıp kaldığı noktayı teknolojiye uzun zaman boyunca yeterince yatırım yapmamış olmaması (Türkiye’yi burada bir istisna olarak kenara koymak lazım) şeklinde değerlendiriyor ancak şu anda bu sürecin devam etmesi için baskının tüketicilerden geldiğini düşünüyor.

Küresel FinTech liderlerinden Dave Birch ise dijitalleşme sürecinin bankacılık için işletildiğini ama gerçek bir dijital bankanın henüz ortaya çıkmadığı kanaatinde.

Danimarka merkezli ve Kuzey Avrupa’nın en büyük bankacılık ağı olan Nordea Bank CDO’su Ewan MacLeod: “Biz kuzeyde 2 tıklama ile kredi kullanabiliyor ve ev alabiliyoruz,  ben nakit taşımıyorum” diyerek Birch’ün iddiasına bir anlamda yanıt veriyor.

Paris FinTech Forum politik düzeyde panel ile kapandı

En Büyük ilgi Ekonomi Bakanlarının paneline oldu

Forum’un belki de en çok ilgi çeken paneli en sona saklanmıştı. Aslında bunun arkasında yatan mantığı anlamak güç değil, tüm katılımcıları Paris’in aşk dolu sokakları yerine etkinlikte tutmak.

Fransa Ekonomi bakanının trafik nedeniyle biraz gecikmesi göz ardı edilirse, bu son panel belki de etkinliğin beklemeye en çok değen panellerinden birisi oldu.

Herhangi bir politikacıdan beklendiği gibi tüm Bakanlar ülkelerinin reklamını yapmayı bir görev bilirken, hepsinin ortak gündeminde bolca Brexit yer alıyordu ve elbette FinTech ekosistemi için attıkları adımlar ders çıkartılması gereken nitelikler taşıyor.

Litvanya Ekonomi Bakanı Vilius Sapoka’ya göre rakipleri Asya ve ABD. Bu sebeple tüm  Avrupa ülkeleri birbiri ile yarışırken aynı zamanda iş birliği “rekaberlik” de yapmalı. Öte yandan pek çok kişinin bitcoin konuştuğuna dikakt çeken Bakan, öte yandan bu sayede Blockchain ile tanıştıklarını ve burada pek çok fırsat gördüklerini paylaşıyor.

Lüksemburg Ekonomi Bakanı Pierre Gramegna ülkelerinde FinTech’ler için bir lisans uygulaması olduğunu ve ayrıcalık tanımadan bu lisansın alınması gerektiğini, lisanssız iş yapmalarına izin vermediklerini belirtiyor. Ancak bu durum FinTech’lerin ülkeden uzaklaşmak yerine Lüksemburg’a gelmesine neden oluyor zira bir çok FinTech yasal olarak tanınmak istiyorlar.

Belçika Ekonomi Bakanı Alexander de Croo; Asya’daki 750 milyon finansal müşterinin verilerini FinTech şirketleri rahatça kullanırken AB’deki GDPR uygulamasının rekabette bazı engeller oluşturduğuna dikkat çekiyor. Ancak bu yaklaşımının düzenlemeye karşı olduğu anlamına gelmediğini bilakis doğru yaklaşımlar ile mevcut uygulamanın ele alınması gerektiğini belirtiyor.

Ev sahibi Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Marie güçlü bir ekonomi için güçlü finansal endüstriye duyulan ihtiyacı vurguluyor ve bunun FinTech’ler ve onların yaptığı yenilikçi gelişmeler olmadan hayata geçmesinin mümkün olmadığını bu sebeple Fransa’yı bir FinTech merkezi haline getirmek için yaptıkları yatırımları anlatıyor. Paris FinTech Forum’un her geçen sene büyüyerek gelişmesi bunun bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Le Maire’ye göre en önemli teknolojilerden birisi de Blockchain. Bu konuya özel önem verdikleri, bu teknolojinin pek çok etkisi için Finansal Katılım için büyük bir fırsat olduğunu vurguluyor. ICO konusunda ise bir AB düzenlemesi gerektiğine dikkat çekerek atılacak doğru adımların AB’de bir FinTech devi çıkmasına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Şüphesiz Fransa devleti son yıllarda ortaya koyduğu irade ve attığı adımlar ile Paris Fintech Forum’un kısa sürede hızla büyümesini sağladı ve FinTech dünyasının gözünü üstüne çekmeyi başardı. Böylesine büyük bir etkinliği ve ülkelerin bu alandaki bilinçli adımlarını gördüğümüz zaman kendimize şu soruyu sorarak Paris’ten ayrılıyoruz; “Neden doğru planlanmış bir FinTech İstanbul Forum ile Avrasya’da benzeri bir etki yaratmayalım ki?”