FinTech İstanbul olarak yerinde takip ettiğimiz Paris FinTech Forum, her yıl büyüyerek bu sene rekor katılım ve büyük ilgi ile kapılarını katılımcılarına açtı. Etkinliğin ilk açılış gününe kadınlar damga vurdu.

İlk olarak 2017 yılında başlayan Paris FinTech Forum’a katılmış ve izlenimlerimizi okuyucularımız ile paylaşmıştık. İlk gününden bu yana takip ettiğimiz bu etkinliği bu sene medya ortağı olarak yine yerinden takip ediyoruz.

Etkinlik aradan geçen üç yıl zarfında organizatörlerin dahi beklemediği bir hızla büyüyerek bu sene 280’den fazla CEO düzeyinde konuşmacı, sahne alan 180 FinTech şirketi, 75 ülkeden katılımcı ve 2600’den fazla profesyonel ziyaretçiye ulaştı. Elbette bu büyümenin arkasında Farsa hükümetinin girişimlere ve yenilikçi kavramlara verdiği önem var. Bu önem sadece FinTech için geçerli değil, örneğin bu sene CES 2019 bünyesindeki Eureka Park içinde de en büyük alanı Fransa almıştı.

Bu sabah saat 9 sularında organizasyonu düzenleyen Alteir Consulting CEO’su Laurent Nizri’nin açılış konuşması ile başlayan etkinliğin ilk röportajı Mastercard ABD Başkan Yardımcısı Ann Cairns ile gerçekleşti. Cairns’in bu kısa açılış röportajında vurguladığı en önemli başlık ise Finans sektöründe kadın liderlerin önemi oldu: “Gelecekte kadınların kendi şirketlerini işletmesini istiyorum ve bunun için onları erkenden cesaretlendirmeliyiz” diyen Cairns’e göre kadınlar mükemmel analitik yeteneklere sahip ve belirli örüntüleri kusursuz şekilde tespit edebiliyorlar. Cairns Mastercard’ın önemli gündem konularından birisinin dijital kimlik (Digital ID) olduğunu vurgulayarak bu alanda önemli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Paris FinTech Forum’a kadın damgası

Etkinliğin ilk paneli ise Brezilya merkezli Nubank CEO’su David Vélez, Avrupa merkezli N26 kurucu ortağı Maximilian Tayenthal ve Rusya merkezli Tinkoff CEO’su Oliver Hughes katılımı ile “Küresel yeni bireysel bankacılık dünyası” başlığı ile gerçekleşti. Gelecek vaat eden üç yenilikçi banka olarak sınıflandırılan bu şirketlerin yöneticilerini aynı konuda fikir birliğine varıyorlar; mevcut bankalar FinTech’ler ve BigTech’ler (Amazon, Apple, Google, Facebook) tarafından bozguna uğratılacaklar. Bu noktada uzun süredir dile getirileni tekrar ifade eden CEO’lara göre; geleneksel bankaların FinTech’ler ile daha yakın ilişkiler kurmaları gerekiyor, aksi takdirde BigTech’lere karşı başarılı olma şansları hiç olmayabilir. Bu yersiz bir korku olmamalı zira Google bu ayın başında Litvanya’da e-Money lisansı almıştı. Öte yandan dijital banka liderlerine göre dijital pazar bomboş durumda ve hiç kimse tek başına her şeyi ele geçirmez, yeni girişimler ve fikirler için çok fazla büyüme alanı var.

Paris FinTech Forum’a kadın damgası

Etkinliğin belki de en çok ilgi çeken ve beklenen paneli ise Uluslararası Para Fonu (International Monetary Fund – IMF) Başkanı Christine Lagarde’ın da katıldığı “FinTech zamanlarında finansın geleceği: Yeni fırsatlar, yeni riskler ve yeni zorluklar” başlıklı panel oldu. Bu panelin diğer katılımcıları ise BBVA Grup Yönetim Başkanı Carlos Torres Vila, İsviçre’den Sveriges Riksbank Başkanı Stefan Ingves, ABD’den Kabbage Başkanı Kathryn Petralia oldu.

Lagarde: “Fintech iş dünyası için dönüştürücü güce sahip ancak insanların yaşamı için daha da büyük öneme sahip. Örnek olarak parayı ortadan kaldırarak kadına yönelik şiddetle mücadelede yardımcı olabilir” diyerek çok derin bir tespitle konuşmasına başladı. IMF’in hedefinde kadının rolünü daha güçlü kılmak olduğunu belirten Lagarde sözlerine şöyle devam etti: “IMF küresel FinTech gelişimini destekliyor ve ülkelerin küresel birer finansal pazara dönüşmesinde önemli rol oynuyor.”

Lagarde’nin üstünde durduğu diğer önemli nokta ise veri sahipliğinin temel bir insani hak olması gerektiği yönündeki tespiti oldu. Her ülkenin veriye farklı açılardan baktığını öte yandan veri sayesinde bariyerlerin ortadan kalktığının altını çizen Lagarde Avrupa’daki GDPR düzenlemesinin tüketicileri gayet güzel koruduğunu ve düzenlemelerin PSD2 gibi bankacılık sektörünün sarsacak yenilikler ile devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Etkinliğin bu açılış panelleri ve konuşmacıların vurguladığı noktaların temelinde değişen dünyada tüketici odaklı ve güvenin yeniden tesis edildiği bir geleceği kurgulamamız gerektiğine dair bakış açısı çıkarılması gereken en önemli dersti. Bu dersi de büyük ölçüde kadınlar verdi.