Financial Times’ın haberine göre JPMorgan Cahse, fintech uygulamalarının, banka hesaplarına ve verilerine erişmek için müşteri şifrelerini kullanmasını yasaklamayı planlıyor.

Bankacılık devi bunun yerine üçüncü taraflara güvenli bir şekilde daha dar bir veri aralığı göndermek için belirteçleri (token) kullanan bir sistem üzerinde çalışıyor.

Henüz Chase’in şifre tabanlı erişimi tamamen yasaklayacağına yönelik kesin bir tarih belirlenmedi. Ayrıca banka, yeni sistemin müşterilerin yeni platformlara geçmesini engellemesini amaçlamadığına da dikkat çekiyor.

Güvenlik endişesi

Yeni sistemin arkasındaki motivasyon güvenlik endişelerinden kaynaklanıyor. JPMorgan Chase & Co başkanı ve CEO’su Jamie Dimon ilk olarak 2016 yılında, hissedar mektuplarında veri paylaşımının tehlikeleri konusunda uyarmıştı. Dimon, özellikle az sayıda kişinin gizlilik bildirimlerini okuduğu için müşteri bilgilerini tam olarak anlayamayacakları şekilde satan üçüncü taraflarla ilgili endişelerini dile getirmişti.

Yeni çözüm hali hazırda üçüncü taraflarla test edildi ve yakında daha fazla şirket bu sistemi kullanmaya başlayacak. 1.200 fintech ile bağlantısı olan Yodlee, JPMorgan ile arasındaki bilgi paylaşımının tamamında belirteçleri kullanmaya başladı. Buna ek olarak Goldman Sachs tarafından desteklenen ve birçok fintech çözümüne açık bankacılık hizmeti veren Plaid de belirteç tabanlı bu çözümü kullanacak.

Güvenliği artırmaya yönelik bu tür çabalar kısa vadede tüketicilerden açık bankacılığı benimsemesini yavaşlatabilirken tüketiciler verilerini paylaşmaya daha istekli olacakları için uzun vadede güveni artırmaya da yardımcı olabilir.