İngiltere’nin en büyük bankacılık gruplarından biri olan Lloyds, dijital dönüşüm için Amerika’nın en büyük teknolojik şirketlerinden Google ile bir anlaşma imzaladı.

5 yıllık anlaşmaya göre Lloyds Banking Group, müşteri deneyimini iyileştirmek için Google Cloud hizmetlerini kullanmaya başlayacak.

Lloyds grubu dönüşüm direktörü Zaka Mian konuyla ilgili olarak: “İngiltere’nin en büyük dijital bankası olarak sadece sistemlerimizi değil, aynı zamanda nasıl çalıştığımızı da dönüştürme konusunda güçlü bir ilerleme kaydettik. Dijital dönüşümümüzün çapı oldukça geniş. Google Cloud’un yetenekleri bunu ileriye taşımaya yardımcı olacak, inovasyon hızını artıracak ve müşterilerimize hızlı bir şekilde yeni hizmetler getirecektir. Bu işbirliği bize, bankacılık teknolojisinde lider olarak devam etmemiz için stratejik bir avantaj sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

Lloyds yapılan bu anlaşmanın, bankanın 3 milyar sterlinlik dijital dönüşüm projesinin bir parçası olduğunu belirtti, ancak Google ile yapılan anlaşmanın değerinin ne olduğu açıklanmadı.

Google Cloud, HSBC, Refinitiv ve Atom Bank gibi diğer finans devleri tarafından da kullanılıyor.

Google Cloud CEO’su Thomas Kurian konuyla ilgili olarak: “Günümüzde bankacılık müşterileri, kesintiye uğramadan fonlarına güvenli erişim bekliyorlar. Tıpkı hayatlarının diğer yönlerinde onlara sunulan modern deneyimler gibi.” ifadelerini kullandı.

Bankalar dijital dönüşümlerini hızlandırmak için teknoloji devlerine başvuruyorlar. Böylelikle dijital dönüşüm süreçlerinde emin ve hızlı adımlarla ilerleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra teknoloji şirketleri de finans ve bankacılık alanında önemli deneyimler kazanmış oluyor, zira son zamanlarda BigTech’lerin finans dünyasına olan ilgisi biliniyor.

FinTech şirketleri BigTech’ten korkmalı mı?

KaynakAltfi