Kenya merkezli Safaricom’un popüler mobil para hizmeti M-Pesa koronavirüs salgını sırasında insanların kağıt ve metal para kullanımını bırakmasına teşvik etmek için işlem ücretlerini kaldırıyor.

Kenya Merkez Bankası Başkanı’yla, virüsün fiziksel olarak taşınması yoluyla yayılma riskini azaltmanın yollarını araştırmak için yapılan görüşme sonrasında Safaricom, önümüzdeki 90 gün boyunca 1000 Kenya Şilini (yaklaşık 10 dolar) altındaki tüm P2P işlemlerini ücretsiz hale getiriyor.

Bununla birlikte M-Pesa, KOBİ’leri destekleme amacıyla günlük işlem limitlerini 70.000 şilinden 150.000 şiline yükseltti. Kenyalılar 300.000 şiline kadar miktarı cüzdanlarında tutabiliyor ve işlem yapabiliyorlar. M-Pesa’nın, şu anda 4 aktif Covid-19 vakası bulunan Kenya’da 20 milyon müşterisi bulunuyor.

Virüs salgınına karşı temassız ödeme

Bu ayın başlarında, Dünya Sağlık Örgütü tüketicilere banknotları kullanmaktan kaçınmaları ve bunun yerine ölümcül koronavirüsün yayılmasını önlemek için temassız ödemelere geçmelerini tavsiye etmişti. Sık sık el değiştiren kağıt paraların virüsün yayılmasında etkili olduğu düşünülüyor.

DSÖ’nün bu tavsiyesi, Çin ve Kore’nin, virüs ve bakterilerin bilinen taşıyıcıları olarak kullanılmış kayıt paraları izole etmeye ve dezenfekte etmeye başlamasından sonra gelmişti. DSÖ’nün bu açıklamasından sonra finansa kuruluşlar da buna yönelik önlemlerini artırmaya çalışıyor.

Ülkemizde de geçtiğimiz günlerde Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko, temassız ödemelerdeki şifresiz işlem limitinin 250 TL’ye çıkarıldığını açıklamıştı. BKM, salgın döneminde insanları temassız ödemelere teşvik etmek için çalışmalarına devam ediyor.

DSÖ temassız ödeme yöntemlerinin kullanılmasını öneriyor

KaynakFinextra