Koronavirüs salgını birçok işletmeyi çalışanlarını eve göndermeye zorladı. Uçuşlar iptal edildi, okullar, restoranlar ve çeşitli mağazalar kapandı. Uluslararası çapta birçok etkinlik ertelendi. Hal böyle olunca dünya, bağlantıda kalmak için mobil cihazlara yöneldi.

2020’nin ilk 10 haftası sosyal, ekonomik ve politik açıdan birçok ülke ve neredeyse her birey için dramatik bir şekilde geçti. Bu süreçte birçoklarının hayatı değişti demek abartılı bir söylem olmayacaktır. Pek tabii bundan farklı sektörler ve piyasalar da büyük ölçüde etkilendi. Mobil de istisna değil.

Araştırma şirketi App Annie de virüs salgının hayatımızı nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak için farklı amaca hizmet eden birçok mobil uygulamayı ve kullanım alışkanlıklarını inceledi.

Çin ve İtalya’da mobilde geçirilen zaman önemli ölçüde arttı

Koronavirüsün etkisi aşamalar halinde ortaya çıkıyor. İlk büyük etkileri salgının ortaya çıktığı Çin’de görülürken şu anda burayı İtalya, Japonya, Güney Kore, Fransa ve Almanya takip ediyor. Bu ülkelerde yaşayan insanların salgın boyunca birbirlerini evde kalmaya teşvik etmek için mobil kullanımına yöneldiği görülüyor. Çin’de şehir karantinaları Ocak 2020’de başladı. Sonuç olarak Şubat ayında mobil cihazlarda harcanan günlük zaman 2019’a oranla yüzde 30 arttı. Çin’den sonraki en büyük artış ise yüzde 11 ile salgının en fazla etkilediği diğer ülke İtalya’da görüldü.

COVID-19: Salgının mobil ekonomi üzerindeki etkisi

Koronavirüsün kilit endüstriler üzerindeki etkisine ve bunun piyasalardaki yansımasına baktığımızda, bir temel sonuç ortaya çıkıyor: İnsanlar bu zor zamanda mobil cihazlara yaslanıyor.

Piyasa belirsizliği tüketicileri fintech uygulamalarına yönlendirdi

App Annie’nin incelediği uygulama alanlarından birisi de FinTech uygulamaları.

Virüs salgını etkisiyle ekonominin ciddi bir darbe alması bekleniyor. Pandeminin etkisi endüstriler arasında fazlasıyla hissedilirken borsada ciddi bir ekonomik istikrarsızlık görülüyor. Petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak, tüketiciler pandemiyle savaşırken küresel ekonominin durumu hakkında da endişeli. Bu endişe pazardaki fintech uygulamalarına da yansıdı.

Virüsün etkisiyle birlikte Mart ayının ilk haftasında Japonya, Güney Kore, ABD ve Çin’de fintech uygulamalarında geçirilen süre önemli ölçüde artış gösterdi. Japonya bir önceki yıla oranla yüzde 55 artış gösteren bu alanda lider. Japonya’yı ise yüzde 35’lik artışla Güney Kore takip ediyor.

COVID-19: Salgının mobil ekonomi üzerindeki etkisi

ABD’de yatırımları demokratikleştiren bir FinTech uygulaması olan Robinhood’a olan talep arttı, Mart ayının ilk yarısında önceki iki haftaya kıyasla iOS ve Google Play indirmelerinde% 50 büyüme gördü. Japonya’da ise fintech uygulaması au PAY’de harcanan haftalık süre, Mart ayının ilk haftasında haftada yüzde 20 oranında artış gösterdi. Aynı dönemde Güney Kore’deki fintech uygulaması PASS by SK TELECOM da yüzde 20 oranında daha fazla kullanıldı.

Hızla yayılmaya devam eden virüsü önlemek için devletler ve özel şirketler çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Bu önlemlerin virüsün yayılmasını yavaşlatmasını beklenirken dünyanın ekonomi açısından da ciddi bir sınav verdiğini söylemek yanlış olmaz. Birçok insanın hayatlarını evden sürdürdüğü bu dönemin ne zaman sona ereceğini kestirmek güç. Virüsün yayılmasını önlemek ve bir an önce hayatın normale dönmesi için mümkün olduğunda evde kalmanızı öneriyoruz.

J.P. Morgan virüs nedeniyle bazı şubelerini kapatıyor