Fintech sektörü şu anda tüm dünyayı etkisine alan COVID-19 salgınının yarattığı ekonomik çöküşle birlikte zor zamanlar geçiriyor. Finch Capital’in raporuna göre ise tünelin ucunda ışık var.

Finch Capital, krizin en nihayetinde dijitalleşme sürecini hızlandırarak sektöre fayda sağlayabileceğini düşünüyor.

Koronavirüs salgını sadece fintech sektörünü değil, birçok sektörü ekonomik olarak ciddi bir şekilde etkiledi. Şimdiden çalışanlarını ücretsiz izne çıkaran, mağazaları kapatan ve yatırım kaçıran birçok firma bulunuyor.

Finch Capital, fintech şirketlerinin bu kriz durumunu yılın üçüncü çeyreğine kadar atlatmalarını ve sonrasında 12-18 aylık bir iyileşme periyoduna girmek zorunda olduklarını belirtiyor.

Hayatta kalıp iyileşme periyoduna girenler, virüs salgının getirdiği birtakım toplumsal alışkanlıklardan faydalanabilirler. Buna dijital ödemleri örnek gösterebiliriz. Finch’e göre salgın sonrası köklü şirketler, çevrimiçi müşterileri kazanmak için yeni nesil bankalarla bir savaşa girebilir. Bu da finansal kurumların şirket içi seçeneklerden ziyade teknoloji şirketlerine dönmesine yol açabilir.

Rapora göre büyük kazananlar, tüketici ve KOBİ kredi platformlarının yanı sıra, yüz yüze etkileşimin hâkim olduğu ipotek ve hayat sigortası sektörlerinde dijitalleştirme üzerinde çalışan firmalar olacak. Yapay Zeka, çağrı merkezi botları, hesap açma prosedürleri ve kredi otomasyonu gibi şeylerle dolu çekici bir teknoloji olmaya devam edecek. KYC ihtiyaçları giderek daha fazla çevrimiçi olarak karşılanacağı için dijital kimlik teknolojisi de önemli olacak.

Buna karşın Finch, fintech ekosisteminin bazı bölümlerinin sıkıntı yaşayabileceğini öngörüyor. Büyük değer yaratan ancak yüksek para yakma oranlarına sahip olan yeni nesil bankaların kriz sonrası daha düşük faaliyetler görmesi muhtemel.

Koronavirüs ödeme şirketlerini ciddi bir şekilde etkileyecek

KaynakFinextra