Avrupa bankacılık sektörü, dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle büyük bir darbe alan ödemeler piyasasının geleceği için vizyonunu ortaya koyuyor.

McKinsey, koronavirüs salgınının küresel çapta ekonomiyi ve ödemeler gelirlerini ciddi bir şekilde etkileyeceğini öngörüyor. Ancak Avrupa Bankacılık Federasyonu (EBF), Avrupa Kooperatif Bankaları Birliği (EACB) ve Avrupa Tasarruf ve Bireysel Bankacılık Grubu (ESBG) krizin iyi işleyen ödeme hizmetlerinin önemini ön plana çıkardığına işaret ediyor.

Üç grup, son beş ay içinde AB’deki ödemeler vizyonunu önümüzdeki beş yıl boyunca bir araya getirerek, değişen müşteri ihtiyaçları, düzenleyici eylem, teknoloji, yenilikçilik ve artan rekabetin bir araya getirdiği değişiklikleri karşılamaya çalıştıklarını belirtti.

Öncelikler listesinin başında, hem AB şirketlerinin farklılaşmasını hem de AB dışı baskın ödeme kartı programlarına bağımlılığın azaltılmasını sağlayan anlık ödemelerin AB genelinde geliştirilmesinin önemi yer alıyor.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

Bu ekonomik, politik, operasyonel ve gizlilik açısından risk oluşturabilecek bu tür oyunculara güvenir. Ödemelere artan küresel BigTech ilgisi düşünüldüğünde istenmeyen bağımlılık tehdidi artmaktadır. Ekonomiyi destekleyen temel AB iç pazar işlevleri için bu tür aktörlere bağımlılık – ödemeler, tüketici finansı, mortgage ve finansal hizmetler – Avrupa ekonomisine zarar verebilir.

Veri gizliliği perspektifinden bakıldığında ise BigTech’in mevcut veri üstünlüğümü ödeme verilerine erişimi ile birleştirirsek ortaya endişe verici bir tablo çıkıyor ve bu AB vatandaşları için istenmeyen olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Avrupa bankaları, Visa ve Mastercard’a alternatif sağlamak için Pan Avrupa Ödeme Sistemi Girişimi çatısı altında çalışıyor, ancak bu çabanın önemli bir yatırım gerektirdiğini kabul ediyorlar. Karşılığında, bankalar ve BigTech rakipleri arasındaki oyun alanının seviyelendirilmesi de dahil olmak üzere, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için politika yapıcılardan “somut destek” istiyorlar. Bu, Google ve Apple tarafından sağlanan NFC çiplerini ve biyometrik kimlik okuyucularını açmak için eylemler gerektirecektir. Ayrıca veri erişimindeki mevcut asimetrileri tanıyan veri paylaşımına karşılıklı yarar sağlayan bir yaklaşım sergilenmesi de gerekecek.

Ortaklar, ‘açık ödemeler‘ finansal hizmetlerin ötesinde veri paylaşımının daha da genişlediğini gördüğü için PSD2 ve ötesinin tüm avantajlarından yararlanmanın zamanı geldiğini savunuyor. Ayrıca dijitalleşmeyi finansal içerme ve dijital para birimlerine ortak bir yaklaşımla dengelemenin önemini de vurgulanıyor.

Açıklamada konuyla ilgili olarak şu ifadeler yer alıyor: “Avrupa ödeme ortamı bir dönüm noktasındadır. Ödemeler Avrupa ekonomisinin can damarıdır ve bu nedenle Avrupa Birliği egemenliği için önemlidir.

İddialı ve eşi görülmemiş bir ortak vizyonun hayata geçirilmesi için bankacılık sektöründen kapsamlı bir yatırım yapılması gerekiyor, ancak aynı zamanda kamu yetkililerinden eşi benzeri görülmemiş ve somut bir desteğe ihtiyaç duyulacaktır.

Avrupa bankacılık sektörünün kriz sonrasına odaklanan vizyonunun tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Koronavirüs ödeme şirketlerini ciddi bir şekilde etkileyecek