Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) bültenine göre, kağıt paraların koronavirüs salgınının yayılmasına yardımcı olduğuna dair endişelere karşın bilimsel bulgular, kağıt paraların PIN tuş takımları da dahil olmak üzere diğer sık dokunulan nesnelere kıyasla virüs yayma riskinin düşük olduğunu gösteriyor.

COVID-19 krizi sırasında Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere birçok kurum, tüketicilere kağıt para kullanmaktan kaçınmaları gerektiğine dair açıklamalarda bulunmuştu. Temassız ödeme yöntemlerinin kullanılmasına yönelik tavsiyelerden sonra birçok ülke temassız ödeme limitini yükseltti.

Şimdi ise nakit kullanımının güvenliğiyle ilgili bazı endişelerin problemli olabileceği düşünülüyor. BIS, bilimsel kanıtların, Covid-19’un nakit yoluyla bulaşma riskinin, örneğin PIN tuş takımlarına kıyasla düşük olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Merkez Bankaları nakit güvenini artırmak için aktif olarak iletişim halinde ve bazı durumlarda banknotları sterilize etme ve karantinaya almaya çağırıyor. Almanya’da Bundesbank, virüsün insanlara banknotlarla geçme riskinin minimum olduğunu belirtti. Bank of Canada ise perakendecilerin nakitsiz ödemelere geçmemesini istedi.

Güney Afrika Rezerv Bankası da sahte kimlikler taşıyan suçluların ‘enfekte’ banknotları toplamak için evleri dolaşmasıyla birilikte COVID-19 nedeniyle banknot ve madeni paraları çekmediği konusunda halkı uyarmak zorunda kaldı.

BIS, nakit kullanımı konusundaki tartışmaların yanı sıra, krizin ödeme davranışları üzerinde etkisi olabileceğini söylüyor. Bültende bunun bankasızları ve yaşlıları olumsuz etkileyebileceğinden bahsediliyor. Hatta merkez bankaları nakit kullanımını savunmak zorunda kalabilir.

BIS bununla birlikte salgının merkez bankası destekli dijital para birimlerinin gelişmesini de hızlandırabileceğini vurguluyor. COVID-19’un farklı ödeme yöntemlerine erişimin değerini artıracağını ve herhangi bir ödeme yönteminin farklı tehditlere karşı dirençli olması gerektiğini ortaya çıkaracağını belirtiyor.

BIS’ın yayınladığı bültene buradan ulaşabilirsiniz.

DSÖ temassız ödeme yöntemlerinin kullanılmasını öneriyor