Açık bankacılık sağlayıcısı OpenWrks tarafından işletilen Birleşik Krallık merkezli finansal yönetim uygulaması Tully, vatandaşların ödeme yardımlarına ulaşabilmesi için yeni bir girişim başlattı.

FinTech şirketi, ülkede 17 milyon kişinin koronavirüs salgınından finansal olarak etkilendiğini düşünüyor. Şirket, uygulamanın ilk sekiz haftasında bu insanların 2 milyonun ulaşmayı hedefliyor.

COVID-19 Yardım ve Refah Ağı olarak adlandırılan bu inisiyatif, şirketlerin finansal yardım için başvuran müşterileri kaydetmelerine ve onaylamalarına yardımcı olmak için “tüketiciye ücretsiz” bir dijital dış kaynak hizmeti olacak.

Tully, bu modelin tüketicilerin çağrı merkezi kuyruklarında saatler geçirmek zorunda kalmasını önleyeceğini ve buna bağlı olarak da şu anda çağrı merkezlerinde mevcut olan stresi azaltacağını söylüyor.

OpenWrk’nin baş ürün sorumlusu Olly Betts konuyla ilgili olarak: “Eğer bir banka, kredi kartı şirketi, kredi veren, enerji tedarikçisi, su şirketi, yerel konsey veya devlet departmanı iseniz çağırımız, ağımıza katılarak müşterilerinizin şu anda ve kriz boyunca ihtiyaç duydukları yardımı almalarına yardımcı olmaktır. İşbirliği yapmak ve insanlar üzerinde koronavirüsün finansal etkisini hafifletmek için destek vermek her zamankinden daha önemli.” ifadelerini kullanıyor.

Zaten ana şirketi OpenWrks aracılığıyla günde yarım milyon banka hesabını birbirine bağlayan bir açık bankacılık kullanıcısı olan Tully, HSBC ve Nationwide’ın da dahil olduğu Birleşik Krallık’ın 50’den fazla bankasına ve kredi kartı sağlayıcısına erişimi olduğunu söylüyor.

FinTech şirketleri COVID-19 salgını süresince devletlerin verdiği desteğe yardımcı olmak için çalışmalarını sürdürüyorlar. Geçtiğimiz günlerde de Square ve Venmo ABD’de salgın nedeniyle vatadaşlara yapılan ödemeleri dağıtmayı üstlenmek için çağırıda bulunmuştu.

Square ve Venmo teşvik ödemelerini bankasızlara ulaştıracak